Skip to main content

Płatki śniadaniowe idealne – jaki powinny mieć skład?

2022-03-03

Porady

Autor: Agnieszka W.

Najszybsze śniadanie? Płatki z mlekiem/napojem roślinnym albo jogurtem. Ale czy szybko może również oznaczać zdrowo? Oczywiście! Płatki śniadaniowe idealne Czytając etykiety możesz wybrać swój idealny produkt. Tylko jak powinien wyglądać skład płatków śniadaniowych wysokiej jakości? Możesz postawić na jednoskładnikowe, czyli np. owsiane lub jaglane. Jeśli jednak masz ochotę na chrupiące płatki to wybór już nie […]

Najszybsze śniadanie? Płatki z mlekiem/napojem roślinnym albo jogurtem. Ale czy szybko może również oznaczać zdrowo? Oczywiście!

Płatki śniadaniowe idealne

Czytając etykiety możesz wybrać swój idealny produkt. Tylko jak powinien wyglądać skład płatków śniadaniowych wysokiej jakości? Możesz postawić na jednoskładnikowe, czyli np. owsiane lub jaglane. Jeśli jednak masz ochotę na chrupiące płatki to wybór już nie będzie taki prosty. Na co powinieneś zwrócić uwagę podczas zakupów?

Cechy charakterystyczne płatków śniadaniowych idealnych:
  • jak najkrótsza listą składników,
  • bez dodatków „E”,
  • jak najniższa ilość cukrów,
  • jak najwyższa ilość błonnika,
  • owoce suszone dodane do płatków nie powinny być dosładzane ani siarkowane,
  • w 100% naturalne.
Bez dodatków „E”

Większość płatków zawiera wiele zbędnych dodatków do żywności takich jak regulatory kwasowości, substancje konserwujące, emulgatory, barwniki, substancje spulchniające. Natomiast w produktach wysokiej jakości takich dodatków nie znajdziesz. Producent nie będzie oszczędzać na składnikach i nie zastosuje dodatków do żywności, które imitują dodatek droższych składników i mogą niekorzystnie wpłynąć na Twoje samopoczucie lub zdrowie. Warto postawić na naturę i wybierać płatki wysokiej jakości, które są o wiele zdrowsze i smaczniejsze. Dbaj o siebie i swoich bliskich!

Z pełnego ziarna

Dlaczego przede wszystkim polecam płatki pełnoziarniste? Produkty z pełnego ziarna są źródłem błonnika, którego brakuje w diecie wielu Polaków. Odgrywa on ogromne znaczenie w naszej diecie, ponieważ poprawia i usprawnia pracę jelit, wpływa pozytywnie na mikroflorę jelitową i obniża ryzyko nowotworu przewodu pokarmowego. Na błonnik szczególnie powinny zwrócić uwagę osoby, które:

  • mają problem z nieregularnymi wypróżnieniami lub zaparciami,
  • chcą pozbyć się zbędnych kilogramów,
  • mają nieprawidłowe wyniki stężenia glukozy lub cholesterolu we krwi.

Już wiesz, że płatki powinny być pełnoziarniste, ale z jakiego zboża? Najczęściej producenci stawiają na pszenicę, ale warto poszukać innych. Dobrym i mało popularnym rozwiązaniem jest jęczmień. Płatki jęczmienne regulują trawienie i są pomocne w odchudzaniu. Wpływają również na obniżenie poziomu cukru. Co więcej, zawierają witaminy z grupy B, dlatego korzystnie wpływają na cerę, włosy i paznokcie. Ciekawym pomysłem są płatki ryżowe, które są doskonałym źródłem energii, niezbędnej na początku dnia.

Bez dodatku cukru

Kolejną i ważną kwestią podczas wyboru płatków jest ilość cukrów. Idealne nie będą zawierały dodatku cukru. Pisząc „cukier” mam na myśli również m. in. syrop glukozowy, glukozę, fruktozę, syrop glukozowo-fruktozowy, syrop cukru inwertowanego. Pamiętaj, że cukier niejedno ma imię – występuje w żywności pod różnymi nazwami!

Oprócz składu warto sprawdzać również wartość odżywczą produktów. Dlatego podczas zakupu płatków zwracaj szczególną uwagę na ich ilość i wybieraj te, które zawierają ich jak najmniej. Twój organizm Ci za to podziękuje, ponieważ nadmiar cukrów w diecie jest zgubny dla sylwetki i zdrowia.

Z owocami czy bez?

Smacznym dodatkiem do płatków są owoce. Tylko zwróć uwagę czy nie zawierają one cukru i konserwantów. Siarkowane owoce nie są najlepszym wyborem, ponieważ dwutlenek siarki oraz siarczany mogą u osób wrażliwych wywołać bóle głowy oraz nudności. Osoby chorujące na astmę lub inne choroby układu oddechowego są bardziej narażone na działanie dwutlenku siarki. Z tego względu najlepszym rozwiązaniem są owoce liofilizowane, które nie zawierają żadnych dodatków. Proces liofilizacji polega na suszeniu sublimacyjnym zamrożonych produktów. Owoce uzyskane metodą liofilizacji zachowują właściwości świeżych owoców: smak, zapach, wartości odżywcze (degradacji nie ulegają witaminy ani składniki mineralne). Prawda, że brzmi smacznie i zdrowo?

Płatków typu musli, mieszanych z np. owocami i orzechami, na rynku można znaleźć coraz więcej. Pełnoziarniste płatki zawierają m. in. fosfor, żelazo i cynk. Wiesz, że cynk wspomaga utrzymanie zdrowej skóry, włosów i paznokci? Płatki takie są też dobrym źródłem energii z rana. Wybieraj naturalne źródła witamin i składników mineralnych! Wzbogacane w witaminy i minerały słodycze wcale nie są ich dobrym źródłem.

Podczas zakupów nie sugeruj się tylko i wyłącznie reklamami, fantazyjną nazwą produktu czy pięknym opakowaniem! To nie one są wyznacznikiem wysokiej jakości. Wystarczy kilka sekund, żeby spojrzeć na skład i wartość odżywczą produktu. Tych kilka chwil wpływa na Twoje zdrowie i samopoczucie, dlatego warto je poświęcić na czytanie etykiet! Przecież zasługujesz na to, co najlepsze!

AUTOR

Agnieszka W.

Agnieszka - magister inżynier technologii żywności i żywienia człowieka. Miłośniczka masła orzechowego, wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania, ciekawostek dietetycznych i "strażniczka" sklepowych etykiet - zawsze wie, co w trawie piszczy i żaden produkt nie ma przed nią tajemnic :)



OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Za Słodko!

65,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024