Skip to main content

Trądzik – jak go zwalczyć?

2016-09-26

Kosmetyki, Porównania Produktów - kosmetyki

Autor: Patrycja

Czym tak naprawdę jest trądzik, z którym coraz więcej osób się zmaga? Zmiany skórne widoczne u nastolatków, a nawet i u dorosłych? 1. Czym jest trądzik? Trądzik pospolity jest chorobą spowodowaną nieprawidłowym rogowaceniem ujść mieszków włosowych, aktywnością gruczołów łojowych, czy też nadkażeniem bakteriami Propionibacterium acnes, które występują na skórze każdego człowieka. Inną przyczyną mogą być […]

Czym tak naprawdę jest trądzik, z którym coraz więcej osób się zmaga? Zmiany skórne widoczne u nastolatków, a nawet i u dorosłych?

1. Czym jest trądzik?

Trądzik pospolity jest chorobą spowodowaną nieprawidłowym rogowaceniem ujść mieszków włosowych, aktywnością gruczołów łojowych, czy też nadkażeniem bakteriami Propionibacterium acnes, które występują na skórze każdego człowieka. Inną przyczyną mogą być zmiany hormonalne. Męskie hormony płciowe, które także w niewielkich ilościach występują u kobiet oraz stres, mogą znacząco wpływać na kondycję naszej skóry.

2. Jak powstaje trądzik?

Trądzikowi towarzyszy nadmierne wydzielanie łoju, a także zmiana jego składu. To właśnie jest jedną z przyczyn powstawania wyprysków.

Stany zapalne tworzą się w momencie, kiedy to ujście mieszka włosowego jest niewystarczające, dochodzi do zablokowania wydzielania łoju, co skutkuje powstawaniem zaskórników, zaś nagromadzony łój jest idealną pożywką dla bakterii.

Tak tworzy się stan zapalny, krosty.

Tak naprawdę trądzik może przebiegać u każdej z osób inaczej, od pojedynczych krost, po przypadki obfitujące w liczne krosty, cysty, torbiele ropne. W tym ostatnim przypadku leczenie farmakologiczne jest konieczne, ze względu na ilość zmian skórnych, trudnych do wyleczenia samodzielnie.

Poniżej krótki schemat przedstawiający etapy powstawania wyprysków:

3. Jak leczyć trądzik?

W walce z trądzikiem trzeba zacząć od właściwej pielęgnacji skóry, a w ostateczności rozpocząć terapię farmakologiczną.

Pierwszą zasadą w pielęgnacji cery problematycznej jest niedopuszczenie do przesuszenia skóry. Preparaty myjące nie powinny zawierać mydła, które ma odczyn zasadowy oraz alkoholu. Dochodzi wówczas do zaburzenia odczynu skóry, co wiąże się z tworzeniem dobrego środowiska dla bakterii.

Skórę należy nawilżać i natłuszczać! Wbrew przekonaniu skóra tłusta nie przestanie się „świecić” jeśli zaczniemy stosować silniejsze związki myjące, czy nadmiernie ją odtłuszczać. Wtedy nastąpi mechanizm obronny naszej skóry. Pozbawiamy ją naturalnej ochrony, a co za tym idzie zamiast produkować mniej sebum, skóra wytwarza jej więcej.

Prawidłowo skórę problematyczną należy nawilżać oraz natłuszczać, utrzymując przy tym właściwe pH, tak aby bakterie odpowiedzialne za trądzik nie miały możliwości namnażania.

4. Substancje pomocne w leczeniu trądziku

Do substancji wykorzystywanych w leczeniu trądziku zalicza się:

  • Nadtlenek benzoilu – działa przeciwbakteryjnie, keratolitycznie, redukuje liczbę bakterii
  • Kwas azelainowy oraz jego pochodne – działa podobnie, jak nadtlenek benzoilu, dodatkowo zmniejsza tworzenie wolnych kwasów tłuszczowych w lipidach
  • Kwasy AHA, m.in. kwas glikolowy, który ściąga rozszerzone pory, złuszcza i wygładza skórę.
  • Kwasy BHA – do których zaliczany jest kwas salicylowy, działający antyseptycznie i przeciwzapalnie, a także reguluje wydzielanie łoju.
  • Cynk – Oprócz ochrony przeciwsłonecznej działa wysuszająco na wypryski, przyspieszając proces gojenia. Pomaga w leczeniu trądziku, wysypek, stanów zapalnych.
Natura jest bogata w rośliny o działaniu przeciwzapalnym, antyseptyczne, ściągające oraz łagodzące. Zaliczane są do nich:
  • Lukrecja gładka – działa przeciwzapalnie, bakteriostatycznie, przeciwalergicznie oraz przeciwutleniająco, a także chroni przed promieniowaniem UV.
  • Nagietek lekarski – bogaty w wiele związków biologicznie czynnych warunkujących prawidłowy wzrost nabłonka, przyspieszają gojenie uszkodzonej skóry.
  • Fiołek trójbarwny –  znany jest z właściwości odtruwających ze szkodliwych produktów przemiany materii. Działa łagodząco i ściągająco, zawartość rutyny uszczelnia naczynia krwionośne
  • Wierzba biała – wyciąg z kory wierzby zawiera garbniki, kwas salicylowy, salicylany działające przeciwzapalnie, bakteriostatycznie i ściągająco.
  • Szałwia – bogata w flawonoidy, witaminy w tym B1, PP, A oraz C. Stymuluje regenerację naskórka i skóry właściwej.
  • Olejek z drzewa herbacianego – działa bakteriostatycznie, przeciwzapalnie. Przyspiesza gojenie ran. Obniża aktywność gruczołów łojowych oraz hamuje rozwój bakterii beztlenowych. Co ważne wysusza zmiany trądzikowe, dlatego też świetnie sprawdzi się punktowo na większe stany zapalne.
  • Olejek z brzozy cukrowej – olejek prawie w całości zawiera salicylan metylu działając przeciwzapalnie oraz łagodząco.
  • Oczar wirginijski – wyciąg doskonale wpływa na cerę problematyczną, zanieczyszczoną, zatkane pory, ograniczając nadmierne wydzielanie sebum.
  • Olej tamanu – świetnie sprawdza się w łagodzeniu zmian trądzikowych. Jest olejem, który z łatwością przenika przez skórę, składniki zawarte w oleju działają łagodząco na stany zapalne, a także stymulują procesy naprawcze.
  • Olej konopny – zawiera NNKT omega-6 oraz omega-3, GLA, minerały, proteiny, karoteny, fitosterole, fosfolipidy oraz wiele innych cennych składników (m.in.  wapń, siarkę, żelazo, cynk, fosfor). Działa normalizująco, a także przeciwzapalnie. Jest jednym z olejów dobrze działających na trądzik działając przy tym regeneracyjnie oraz wzmacniająco.

Pielęgnacja wieloetapowa – rozwiązaniem problemu?

Podsumowując – pielęgnacja cery trądzikowej jest nieodzowną częścią terapii prowadzącej do złagodzenia, a nawet całkowitego wyleczenia zmian skórnych. Należy pamiętać, aby preparaty były niedrażniące, niewysuszające, łagodzące stany zapalne.

Najlepszą metodą jest łączenie kosmetyków o działaniu synergistycznym.

Sprawdzić się może pielęgnacja wieloetapowa:

  1. Oczyszczanie olejem.
  2. Oczyszczanie delikatnym preparatem myjącym (pianka, żel).
  3. Peeling (przy wielu zmianach skórnych peeling mechaniczny nie jest wskazany, polecany jest zaś peeling chemiczny np. kwasy owocowe).
  4. Tonizowanie.
  5. Maski (nawilżające, oczyszczające, łagodzące).
  6. Lekkie kremy i/lub sera nawilżające.
  7. Kremy/żele punktowe na zmiany skórne.


AUTOR

Patrycja

Jestem absolwentką Politechniki Krakowskiej, studia to przede wszystkim moja pasja. Ukończyłam kierunek – Lekka Technologia Organiczna oraz Technologia Kosmetyków. Na bieżąco śledzę doniesienia kosmetyczne oraz nowinki ze świata kosmetyków. Zawodowo zajmuję się surowcami kosmetycznymi, zaś hobbystyczne tworzę swoje receptury kosmetyczne. Uwielbiam podróżować, poznawać nowe kraje, a także poświęcać swój czas na pichcenie w kuchni.

STRONA INTERNETOWA:



OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Za Słodko!

65,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024