Szampony łagodne – porównanie

Kategoria: Kosmetyki , Porównania Produktów - kosmetyki


Mycie włosów to podstawa ich pielęgnacji – bez prawidłowego oczyszczania ciężko mówić o dalszych krokach. Przyjrzyjmy się więc składom łagodnych szamponów.


Skóra głowy tak samo jak ta na twarzy wymaga oczyszczania – na powierzchni naszego skalpu umieszczone są gruczoły łojowe, które pracują z różną intensywnością w zależności od naszej obecnej pielęgnacji, diety, zdrowia czy też genetycznych predyspozycji. Agresywne oczyszczanie mocnymi środkami myjącymi może doprowadzić do jej przesuszenia, podrażnienia, swędzenia, tworzenia się wyprysków, a w obronie skóra może zacząć wydzielać więcej
łoju i wpadamy w błędne koło.

Do mocnych środków należą min. Sodium Lauryl Sulfate i jego nieco łagodniejszy odpowiednik Sodium Laureth Sulfate, czy też akceptowany w kosmetykach naturalnych Sodium Coco Sulfate. Mycie szamponami z tymi detergentami ma sens raz na jakiś czas – jak chcemy zmyć stylizatory, oczyścić skórę głowy i włosy ze składników, które się nadbudowują lub zastosować intensywną kurację.

W codziennej pielęgnacji warto postawić na łagodne oraz średnio łagodne szampony, które nie zaburzą pracy skóry i nie przesuszą włosów, a jednocześnie oczyszczą skórę z nadmiaru łoju i zanieczyszczeń zewnętrznych (pył, kurz) i zapobiegną zatykaniu mieszków włosowych.

Część szamponów oparta jest o znany detergent – Cocamidopropyl Betaine, chociaż jest on bardzo delikatny to okrył się złą sławą, kiedy został okrzyknięty alergenem roku! Warto zwrócić uwagę na jego obecność w składzie, chociaż jego podrażniające działanie najczęściej obserwuje się w połączeniu z wspomnianym wcześniej Sodium Lauryl Sulfate, które działanie ma łagodzić.

W składzie łagodnych szamponów warto szukać także składników, które łagodzą działanie detergentów, kondycjonują włosy i skórę głowy. Warto też pamiętać, że łagodne szampony nie zmyją produktów opartych na parafinie i niektórych silikonach, więc pielęgnacja powinna być przemyślana, a poszczególne produkty dopasowane do siebie. W niektórych przypadkach można umyć skórę głowy dwa razy – jeśli po jednorazowym myciu mamy wrażenie, że nie jest tak czysta jak sobie tego życzymy.

Nie ma też sensu mycia i tarcia włosów – piana spływająca po nich przy spłukiwaniu skóry głowy wystarczy żeby je oczyścić!

AUTOR

Justyna Czybier

Mam na imię Justyna. Z wykształcenia jestem technologiem żywności i żywienia człowieka, jednak to w składach kosmetyków odnalazłam prawdziwą pasję do analizy i poszerzania wiedzy. Moja przygoda zaczęła się od pytań „Czy kosmetyki, których używam, mogą szkodzić mojej cerze? Jeśli tak, co dokładnie?” i trwa już ponad dwa lata. Od tego czasu regularnie zgłębiam wyniki dostępnych badań i opracowania dotyczące potencjalnie szkodliwych składników. Mieszkam we Wrocławiu, jestem kocią matką, w wolnych chwilach czytam, gram lub po prostu spędzam czas ze znajomymi.

Brak komentarzy
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W trosce o Twoje zdrowieTa witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką plików cookies.