Skip to main content

Proszki do prania – jak wybrać najlepszy?

2018-02-25

Kosmetyki, Porównania Produktów - kosmetyki

Autor: Beata

Proszki do prania są bardzo często używane w gospodarstwach domowych. Służą do usuwania w sposób delikatny plam i zabrudzeń z naszych ubrań. Co w trawie piszczy, czyli dobre składniki oraz te, na które powinno zwrócić się szczególną uwagę Produkty tego typu powinny zawierać związki odpowiedzialne za usuwanie plam z ubrań i do tego służą środki […]

Proszki do prania są bardzo często używane w gospodarstwach domowych. Służą do usuwania w sposób delikatny plam i zabrudzeń z naszych ubrań.

Co w trawie piszczy, czyli dobre składniki oraz te, na które powinno zwrócić się szczególną uwagę

Produkty tego typu powinny zawierać związki odpowiedzialne za usuwanie plam z ubrań i do tego służą środki powierzchniowo czynne. Środki te dzielimy na: mydła, środki amfoteryczne, kationowe, anionowe oraz niejonowe związki powierzchniowo czynne. Pierwsze z nich używane są najczęściej w środkach piorących i czyszczących.

Kolejny rodzaj, amfoteryczne środki powierzchniowo czynne używane są w produktach do higieny, ponieważ są środkami najdelikatniejszymi. W zależności od pH wody mogą one być naładowane ujemnie (środki anionowe), dodatnio (kationowe) oraz nie mieć żadnego ładunku (niejonowe).

Kationowe środki powierzchniowo czynne odpowiedzialne są za zmiękczanie tkanin, dlatego wykorzystuje się je najczęściej w płynach do płukania tkanin. Pełnią również rolę środków dezynfekujących.

Anionowe środki powierzchniowo czynne są skuteczne w zwalczaniu tłustych plam, natomiast niejonowe środki powierzchniowo czynne efektywnie usuwają plamy po smarach.

Kolejnym ważnym składnikiem proszków do prania są enzymy, które stosowane są do aktywowania procesu oczyszczania. Dzielimy je na:

  • mannanazy – stosowane do odplamiania trudnych plam, takich jak czekolada, sosy czy lody,
  • celulazy – chroniące zarówno tkaniny oraz kolor ubrań i ponadto utrudniające osadzanie się rdzy na tkaninach bawełnianych,
  • lipazy – odpowiadające za usuwanie tłuszczów,
  • amylazy – zwalczające zabrudzenia po makaronach oraz ziemniakach,
  • proteazy – przezwyciężające plamy po trawie, krwi czy jajkach.

Uwaga! Na enzymy w proszkach do prania należy szczególnie uważać, gdyż powodują one różnorodne uczulenia na skórze!

Wypełniacze takie jak węglan sodu czy polikarboksylaty odpowiedzialne są za redukowanie twardości wody i tym samym przyczynianie się do zwiększenia efektywności stosowanych preparatów do prania. Związki te uznawane są za bezpieczne dla skóry.

Innymi składnikami występującymi w proszkach do prania są zeolity, które z jednej strony są lepsze dla środowiska w porównaniu z fosfonianami, ale z drugiej strony mogą wykazywać szkodliwe działanie na organizm. Według badań szwedzkich naukowców z 2007 roku powodować one mogą wytwarzanie większej ilości kurzu w gospodarstwie domowym. Badań tych nie powtórzono w innych oddziałach badawczych, dlatego warto mieć na uwadze ich wynik i jednocześnie podchodzić do niego z rezerwą.

Co zamiast proszku do prania?

Proszki do prania są łatwo dostępne i wygodne w codziennym użytkowaniu. Możemy także w warunkach domowych stworzyć własny proszek do prania składający się z:

  • boraksu (ma za zadanie zmiękczać wodę, usuwać nieprzyjemne zapachy oraz wywabiać zabrudzenia na tkaninach).
  • sody kalcynowanej lub podgrzanej w piekarniku sody oczyszczonej (które podobnie jak boraks zmiękczają wodę).
  • nadwęglanu sodu (stosowany jest jako naturalny odplamiacz i rozjaśniacz jasnych tkanin, pod wpływem wody zamienia się w aktywny tlen – wodę utlenioną).
  • płatków mydlanych – opcjonalnie.

Innym sposobem na czyste i delikatne pranie jest użycie orzechów piorących, zawierających saponinę, która jest naturalnym środkiem piorącym. Minusem korzystania z orzechów piorących jest fakt, że nie uzyskujemy wtedy ładnego zapachu. W tym celu możemy jednak użyć olejków eterycznych, które nadadzą wypranym tkaninom świeży zapach. 


AUTOR

Beata

Mam na imię Beata. Pochodzę z Ostrowa Wielkopolskiego, ale obecnie mieszkam w Poznaniu. Studiuję Chemię ze specjalnością Chemia kosmetyczna na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Moje zainteresowania to muzyka, sport, literatura oraz kosmetyki naturalne. Moją pasją jest odkrywanie nowych kosmetyków, receptur, jak również tworzenie samodzielne tych produktów. W moich tekstach znajdziecie mnie pod pseudonimem bexulka.

STRONA INTERNETOWA:OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Superfoods. Mała encyklopedia superpokarmów

45,90 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Piszemy Etykiety, Twoje kosmetyczne „zrób to sam”

44,00 zł


Dla Ciebie, Mamo

79,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Z okazji siódmych urodzin serwisu odbierz prezent, który dla Ciebie przygotowałam: darmowy e-book z przepisami na desery bez cukru oraz informacjami na temat jego zdrowszych zamienników.

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2022