Skip to main content

Pasty do zębów – dla dzieci

2020-09-13

Dziecko, Kosmetyki, Kosmetyki analiza

Autor: Justyna Czybier

Higiena jamy ustnej, to obok prawidłowej diety, nasza najlepsza broń przeciw próchnicy. Sprawdźmy więc jakie na jakie pasty dla dzieci powinniśmy zwrócić uwagę. Pasty do zębów dla dzieci tylko nieznacznie różnią się od tych dla dorosłych, ale nawet w tej kategorii mamy dodatkowe podziały. Wyróżniamy bowiem pasty dla bardzo mały dzieci, poniżej 3 roku życia […]

Higiena jamy ustnej, to obok prawidłowej diety, nasza najlepsza broń przeciw próchnicy. Sprawdźmy więc jakie na jakie pasty dla dzieci powinniśmy zwrócić uwagę.


Pasty do zębów dla dzieci tylko nieznacznie różnią się od tych dla dorosłych, ale nawet w tej kategorii mamy dodatkowe podziały.

Wyróżniamy bowiem pasty dla bardzo mały dzieci, poniżej 3 roku życia (zwykle oznaczone są jako 0-3) oraz pasty dla dzieci starszych, w przedziale 3-6 lat. Starsze dzieci, powyżej 6 roku życia, mogą używać tych samych past co dorośli, jednak znajdziemy też takie, skierowane do “starszaków”, oznaczone kategorią 6+. To od rodzica zależy czy zdecyduje się na taki zakup, może to być dobry krok by zachęcić dziecko do regularności, jednak nie jest to konieczne.

Najczęstsza różnica dotyczy… smaku. O ile dorośli najczęściej poszukują past mocno odświeżających, miętowych, często pożądane jest uczucie chłodzenia, tak w przypadku past dla dzieci zwykle stawia się na takie kompozycje, które zachęcą naszych milusińskich do częstego szczotkowania!

Głównym składnikiem, odpowiadającym za właściwości past, jest fluor (znajdziecie go zwykle jako Sodium Fluoride, Sodium Monofluorophospate, Calcium Fluoride, Olaflur), który wzmacnia zęby, wspomaga remineralizację szkliwa i chroni je przed próchnicą. Aby utrzymać prawidłowy poziom fluoru osoba dorosła powinna używać pasty, która zawiera od 1000 do 1500 ppm związków fluoru. W pastach dla dzieci fluor występuje w najczęściej w niższym stężeniu, lub nie ma go w ogóle (w części past dla niemowląt). Zawartość fluoru w pastach określona jest na opakowaniu, dla Waszej wygody umieściliśmy go dodatkowo pod składami!

Alternatywą dla fluoru jest ksylitol (Xylitol) lub erytrytol (erythritol), które również niszczą bakterie powodujące próchnicę. Poliole te mogą wspierać wysiłki w utrzymaniu zdrowia zębów na różne sposoby – stymulują one wytwarzanie śliny, zakłócają cyklu produkcji energii przez bakterie kwasotwórcze, takie jak Streptococcusmutans oraz utrudniają bakteriom związanym z tworzeniem się próchnicy przyczepianie się do powierzchni szkliwa. Substancje te ponadto zapobiegają tworzeniu się kamienia nazębnego, oraz przywracają prawidłowe pH w jamie ustnej. Co więcej mogą one wspomagać także remineralizację szkliwa poprzez tworzenie kompleksów z wapniem, jego stabilizację w ślinie i przez to zwiększenie biodostępności. Substancje te pomimo słodkiego smaku nie są kaloryczne! Inne substancje słodzące często spotykane w pastach dla maluchów, to np. sacharyna (Saccharin), sorbitol (Sorbitol) czy sukraloza (Sucralose).

Wybór pasty z fluorem lub bez niego powinien być skonsultowany z lekarzem stomatologiem.

Każdą pastę cechuje tzw. współczynnik ścieralności RDA (Radioactive Dentin Abrasion), który określa ilość substancji ściernych znajdujących się w produkcie. Przy paście dla dzieci do codziennego stosowania współczynnik ten powinien wynosić od 45 do 70, nie powinien być on wyższy niż 250. W przypadku bardzo małych dzieci może on wynosić 0.  Najpopularniejszym materiałem ściernym, jaki występuje w pastach, jest krzemionka (Silica/ Hydrated Silica).

Pasta do zębów musi zawierać także związki odpowiedzialne za jej właściwości oczyszczające i pieniące. Jednym z nich jest SLS (Sodium Lauryl Sulfate), może on jednak podrażniać błonę śluzową jamy ustnej, jeśli występuje w składzie to zwróćmy uwagę na to czy jest użyty jako główny środek myjący, czy raczej w niewielkim stężeniu jako wspomagający (znajdziemy go wtedy na końcu składu). Lepszym wyborem będą pasty z delikatniejszymi substancjami jak np. Sodium Lauroyl Glutamate.


AUTOR

Justyna Czybier

Mam na imię Justyna. Z wykształcenia jestem technologiem żywności i żywienia człowieka, jednak to w składach kosmetyków odnalazłam prawdziwą pasję do analizy i poszerzania wiedzy. Moja przygoda zaczęła się od pytań „Czy kosmetyki, których używam, mogą szkodzić mojej cerze? Jeśli tak, co dokładnie?” i trwa już ponad dwa lata. Od tego czasu regularnie zgłębiam wyniki dostępnych badań i opracowania dotyczące potencjalnie szkodliwych składników. Mieszkam we Wrocławiu, jestem kocią matką, w wolnych chwilach czytam, gram lub po prostu spędzam czas ze znajomymi.OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Dla Ciebie, Mamo

69,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2023