Skip to main content

Lekkie kremy na wiosnę

2021-03-28

Kosmetyki, Porównania Produktów - kosmetyki

Autor: Justyna Czybier

Wiosną często modyfikujemy naszą pielęgnację, po długich zimowych miesiącach szukamy czegoś lżejszego i bardziej pasującego do rosnącej temperatury na zewnątrz. Mamy dla Was propozycję lekkich kremów idealnych w tym okresie! Kremy do twarzy to produkty, które powstają przez połączenie wody i emolientów. Pomimo tego, że z definicji są to dość proste produkty to ich ilość […]

Wiosną często modyfikujemy naszą pielęgnację, po długich zimowych miesiącach szukamy czegoś lżejszego i bardziej pasującego do rosnącej temperatury na zewnątrz. Mamy dla Was propozycję lekkich kremów idealnych w tym okresie!


Kremy do twarzy to produkty, które powstają przez połączenie wody i emolientów. Pomimo tego, że z definicji są to dość proste produkty to ich ilość i różnorodność jest ogromna!

Kremy lekkie to produkty, w którym dominującą substancją jest woda lub jej zamienniki w postaci hydrolatów, a nawet w bardziej luksusowych opcjach także czysty sok z aloesu! W przeciwieństwie do cięższych, zimowych produktów kremy lekkie zawierają dużo mniej naturalnych olejów i maseł, za to więcej lekkich substancji nawilżających!

Najczęściej stosowane substancje nawilżające to gliceryna (Glycerin), propanediol i glikol pentylenowy (Pentylene Glycol), betaina (Betaine), trehaloza (Trehalose) czy silnie nawilżający kwas hialuronowy (Hyaluronic Acid, Sodium Hyaluronate) oraz roślinne ekstrakty i hydrolaty, które wspomagają nawilżenie skóry.

Jeśli nie oleje to co?

W produkcji kosmetyków oprócz czystych surowców roślinnych np. naturalnych olejów i maseł stosuje się także szereg substancji pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, które je zastępują. Bardzo ogólne określenie na te substancje to emolienty.

Emolientami są zarówno oleje i masła naturalne oraz substancje z nich pozyskiwane np. Cetearyl Alcohol (który jest czymś innym niż alkohol etylowy!), Ethylhexyl Palmitate, Coco-Caprylate/Caprate, Octyldodecanol, Caprylic/Capric Triglyceride czy lekki emolient pozyskiwany z ostropestuTripelargonin.

Część producentów decyduje się także na użycie silikonów (np. Dimethicone, Cyclomethicone, Cyclopentasiloxane) i niektórych lekkich substancji ropopochodnych np. Isohexadecane. Nie są to substancje toksyczne czy szkodliwe dla skóry, jednak warto pamiętać, że nie są one akceptowane w kosmetykach naturalnych i część osób może obserwować po ich użyciu pogorszenie się stanu skóry. Kolejnym zarzutem jaki stawia się tym substancjom jest ukrywanie faktycznego stanu skóry i nadawanie jej natychmiast gładkości, co może prowadzić do stawiania nierealnych wymagań wobec pielęgnacji i wyglądu skóry oraz kreować fałszywe poczucie w konsumentach, że dany produkt jest lepszy ponieważ działa “natychmiast”.

Kto powinien sięgnąć po lekkie kremy?

Przede wszystkim osoby z cerą tłustą, ze skłonnością do zaskórników i zanieczyszczeń. Tego typu produkty zapewnią potrzebną skórze ochronę bez nadmiernego obciążania skóry.

Sprawdzą się one także osobom, które stosują pielęgnację warstwową oraz jako dodatek pod filtry przeciwsłoneczne! Dzięki lekkiej konsystencji szybko się wchłaniają i nie powodują szybszego przetłuszczania się skóry.

Przy wyborze tego typu kremów warto zwrócić uwagę na jeden aspekt i jest to odpowiednie nawilżenie skóry! Często posiadacze skóry tłustej wpadają w błędną pułapkę zbyt agresywnego oczyszczania i aplikacji lekkich, wręcz żelowych produktów. Może to prowadzić do odwodnienia skóry, które objawia się ściągnięciem, suchymi skórkami czy ziemistym kolorytem z jednoczesnym przetłuszczaniem skóry!

Dlatego oprócz wyboru idealnego kremu warto zwrócić uwagę także na pozostałe aspekty pielęgnacji, a w przypadku gdy czujemy, że nasz krem nie nawilża wystarczająco warto użyć dodatkowego serum, które da “dodatkowego” kopa pielęgnacji.

Pomocne w wyborze idealnego serum będzie nasze zestawienie!


AUTOR

Justyna Czybier

Mam na imię Justyna. Z wykształcenia jestem technologiem żywności i żywienia człowieka, jednak to w składach kosmetyków odnalazłam prawdziwą pasję do analizy i poszerzania wiedzy. Moja przygoda zaczęła się od pytań „Czy kosmetyki, których używam, mogą szkodzić mojej cerze? Jeśli tak, co dokładnie?” i trwa już ponad dwa lata. Od tego czasu regularnie zgłębiam wyniki dostępnych badań i opracowania dotyczące potencjalnie szkodliwych składników. Mieszkam we Wrocławiu, jestem kocią matką, w wolnych chwilach czytam, gram lub po prostu spędzam czas ze znajomymi.



OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Promocja

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł34,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Za Słodko!

65,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024