Skip to main content

Kosmetyki z bakuchiolem

2021-10-03

Kosmetyki, Porównania Produktów - kosmetyki

Autor: Justyna Czybier

Bakuchiol to chyba najbardziej „trendy” substancja obecnego sezonu, nazywany jest czasem „roślinnym retinolem” lub „botanicznym retinolem”. Czy słusznie?

Chociaż od czasu wielkiego “boomu” na bakuchiol minęło już dobrze ponad rok, to nadal pojawiają się nowe kosmetyki z tą substancją!

Nadejście jesieni, a wraz z nią wzrost zainteresowania retinolem sprawia, że także inna substancja ponownie wraca do popularności, czym właściwie jest Bakuchiol i dlaczego zwracamy na niego taką uwagę?

Substancję tę pozyskuje się głównie z liści i nasion rośliny Bakuchi plant (Psoralea corylifolia) oraz Otholobium pubescens. To właśnie tej roślinie składnik ten zawdzięcza częste skojarzenie z fioletowym kolorem tak chętnie wykorzystywane przez producentów kosmetyków.

Bakuchiol ma działanie przeciwzmarszczkowe, przeciwzapalne i antyoksydacyjne, dlatego polecany jest zarówno osobom z cerą dojrzałą, jak i w celu redukcji trądziku i zmian zapalnych. Dodatkowo jest bardzo pomocną substancją w spłyceniu zmarszczek i zapobieganiu ich powstawania!

Jego stężenie w kosmetykach najczęściej wynosi 0,5-1%, znajdziemy go w INCI jako Bakuchiol. Z powodu właściwości jest często porównywany z retinolem! Należy jednak zdecydowanie podkreślić, że pod względem budowy substancje te nie mają ze sobą wiele wspólnego. Bakuchiol NIE JEST retinoidem.

Przy omawianiu jego właściwości oraz ewentualnych podobieństw (i różnic) do retinolu, warto też zwrócić uwagę na fakt, że chociaż badania wykonano na obu związkach w identycznym stężeniu, to trwały one zaledwie 12 tygodni. Jest to zbyt krótki czas by móc określić działanie retinolu, którego działanie przeciwzmarszczkowe w pełni ujawnia się po około 6 miesiącach.

Co więcej w obecnie dostępnych badaniach sprawdzano jedynie spłycenie zmarszczek, a nie wpływ na syntezę kolagenu w ludzkiej skórze na ochotnikach. Może to oznaczać, że owszem, Bakuchiol jest dobrze działającą substancją aktywną, ale w realnym użyciu efekty nie będą tak spektakularne i zbliżone do tych, jakie osiągniemy kurację retinoidami.

Sam retinol jest substancją bardzo dokładnie przebadaną i z powodzeniem stosowaną w dermatologii i kosmetyce od lat 60 ubiegłego wieku! Oprócz działania przeciwzmarszczkowego jest też wspaniałą substancją leczniczą dla skóry tłustej i trądzikowej.

Przewagą bakuchiolu jest mniejsze ryzyko podrażnień (mniejsze, ale nadal może występować), brak złuszczania się skóry i możliwość stosowania w ciąży i podczas karmienia piersią. Bakuchiol można stosować zarówno rano, jak i wieczorem ponieważ nie uwrażliwia skóry na działanie promieni słonecznych – nie powinno to być jednak powodem rezygnacji z filtrów przeciwsłonecznych, a jedynie ułatwieniem we wprowadzeniu go do pielęgnacji! Mogą go także stosować osoby z cerą wrażliwą i naczynkową.

Co więcej Bakuchiol jest świetną substancją wspomagającą gojenie się zmian wynikających z trądziku, ma także właściwości regulujące wydzielanie sebum i zapobiega tworzeniu się stanów zapalnych. Z tego powodu mogą po niego sięgać także osoby młode, z problematyczną cerą!

Jedno jest pewne – niezależnie od podobieństwa lub jego braku w porównaniu z retinolem jest to bardzo skuteczna substancja w kosmetykach!


Źródła:
Prospective, randomized, double-blind assessment of topical bakuchiol and retinol for facial photoageing; DOI: 10.1111/bjd.16918

A dermocosmetic containing bakuchiol, Ginkgo biloba extract and mannitol improves the efficacy of adapalene in patients with acne vulgaris: result from a controlled randomized trial; DOI: 10.2147/CCID.S81691

A new case of contact dermatitis to bakuchiol in a cosmetic cream; DOI: https://doi.org/10.1111/cod.13387


AUTOR

Justyna Czybier

Mam na imię Justyna. Z wykształcenia jestem technologiem żywności i żywienia człowieka, jednak to w składach kosmetyków odnalazłam prawdziwą pasję do analizy i poszerzania wiedzy. Moja przygoda zaczęła się od pytań „Czy kosmetyki, których używam, mogą szkodzić mojej cerze? Jeśli tak, co dokładnie?” i trwa już ponad dwa lata. Od tego czasu regularnie zgłębiam wyniki dostępnych badań i opracowania dotyczące potencjalnie szkodliwych składników. Mieszkam we Wrocławiu, jestem kocią matką, w wolnych chwilach czytam, gram lub po prostu spędzam czas ze znajomymi.OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Dla Ciebie, Mamo

69,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2023