Skip to main content

Kosmetyki less waste do twarzy – serum

2020-07-26

Kosmetyki, Porównania Produktów - kosmetyki

Autor: Justyna Czybier

Serum do twarzy to jeden z tych kosmetyków, którymi warto się zainteresować jeśli szukamy produktu który wzbogaci naszą pielęgnację i lepiej dopasuje ją do cery. Na szczęście coraz więcej produktów oferowanych jest obecnie w opakowaniach less waste! Najczęstszym opakowaniem serum, jakie obecnie mamy na rynku to szklane buteleczki z pipetką – jest to wygodne rozwiązanie, […]

Serum do twarzy to jeden z tych kosmetyków, którymi warto się zainteresować jeśli szukamy produktu który wzbogaci naszą pielęgnację i lepiej dopasuje ją do cery. Na szczęście coraz więcej produktów oferowanych jest obecnie w opakowaniach less waste!

Najczęstszym opakowaniem serum, jakie obecnie mamy na rynku to szklane buteleczki z pipetką – jest to wygodne rozwiązanie, pozwalające dozować odpowiednią ilość kosmetyku do pielęgnacji. Warto jednak wspomnieć o prawidłowej higienie – starajmy się nie dotykać końcówką pipety skóry, ani twarzy, ani dłoni. Nawet po umyciu na powierzchni naszej skóry mogą wciąż znajdować się drobnoustroje (np. pożądana i korzystna mikroflora), które mogą skrócić żywotność naszego produktu jeśli zostaną do niego wprowadzone. Dlatego kosmetyki z pipetką najlepiej aplikować poprzez upuszczenie kilku kropel na dłonie i dopiero wmasowanie ich w skórę!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnego serum?

Przede wszystkim na kondycję i potrzeby naszej skóry! Inne serum wybierzemy przy cerze zanieczyszczonej, ze skłonnością do przetłuszczania i niedoskonałości, a inne przy cerze suchej lub odwodnionej.

Sera to też bardzo różnorodna grupa kosmetyków – niezależnie od ich formuły łączy je wysoka zawartość substancji aktywnych, mogą być one jednak olejowe lub lżejsze, wodne.

Serum wodne to najczęściej mieszanka wody wraz z substancjami, które pomagają ją wiązać i transportować w głąb skóry np. kwas hialuronowy i jego sole, mocznik, kwas mlekowy, propanediol czy gliceryna oraz dodatkowymi składnikami aktywnymi rozpuszczalnymi w wodzie, mogą to być roślinne ekstrakty o działaniu antyoksydacyjnym, niektóre witaminy (np. witamina C czy niacynamid) czy też Biofermenty i probiotyki.

Sera olejowe z kolei, to nieco cięższe i bogatsze formuły oparte na naturalnych olejach, często droższych i bardziej egzotycznych (np. olej z opuncji figowej, olej z dzikiej róży, olej arganowy), warto szukać na opakowaniu informacji o nich – najbardziej pożądane będą te, które są użyte w formie nierafinowanej. W serum olejowym znajdziemy też skwalen lub jego stabilną, utlenioną formę – skwalan, koenzym Q10 czy witaminy rozpuszczalne w tłuszczach – stabilne formy witaminy C, witaminę A, tokoferole (naturalna forma witaminy E) czy witaminę F. Oprócz tego formuła olejowa pomaga we wprowadzeniu do pielęgnacji kwasu salicylowego, polubią go zwłaszcza osoby z cerą skłonną do zapychania czy z włóknami łojowymi, kwas salicylowy wraz z niektórymi olejami (zwłaszcza bogatymi w kwas linolowy) wspomaga rozrzedzenie łoju i dzięki temu ułatwia oczyszczenie skóry. Ważne by występował w niewielkim stężeniu – tak by nie podrażniać skóry i nie uwrażliwiać jej na promieniowanie słoneczne!

Dlaczego warto stosować serum?

Zazwyczaj myślimy o serum jako wzbogaceniu lub ukierunkowaniu naszej pielęgnacji. Dodatkowo różnorodność formuł pomaga nam we wprowadzeniu składnika aktywnego, który wymaga od producentów pewnych kompromisów – np. bardzo aktywnej formy witaminy C (Ascorbic Acid), która rozpuszcza się jedynie w wodzie i jest stabilna w określonym pH (poniżej 3,5). Ze względu na te wymagania ciężko byłoby ją wprowadzić do kremu z zachowaniem skuteczności działania!

Innym ciekawym przykładem jest stosowanie bogatej pielęgnacji podczas używania filtrów przeciwsłonecznych! Wiele filtrów posiada dość bogatą konsystencję i używanie pod nie kremów mogłoby za bardzo obciążyć skórę – wtedy z pomocą mogą przyjść nam lekkie sera wodne!

Oprócz tego serum może nam pomóc w określonych przypadkach, wyobraźmy sobie sytuację, gdy mamy dobrze dobraną pielęgnację, łącznie z kremem, który idealnie sprawdza nam się zarówno pod makijaż jak i bez niego, ale skóra wyraźnie prosi o więcej (może to być spowodowane np. zmianą pór roku, klimatyzacją, wyjazdem itp.) lub pogorszył się jej stan np. ze względu na zmiany w gospodarce hormonalnej. W takiej sytuacji ciężko byłoby znów modyfikować wszystkie kroki naszej rutyny i szukać nowych kremów, jednak możemy pomóc skórze poprzez włączenie odpowiedniego serum!

Jak widać, to dość wszechstronny kosmetyk, jednak jak najlepiej go stosować?

Wiele zależy od formuły! Sera lekkie, wodne lub żelowe najlepiej stosować po oczyszczeniu i tonizacji, przed kremem. Serum zapewni nam optymalne nawilżenie i dostarczy skórze substancji aktywnych, a krem domknie całość i ograniczy ucieczkę nawilżenia (TEWL). Inaczej możemy potraktować serum olejowe – te z kolei możemy aplikować na kilka sposobów!

pod krem – mamy wtedy pewność, że substancje aktywne z serum będą mogły wniknąć w głąb skóry, a krem, dzięki zawartości emulgatorów poprawi wchłanianie i domknie całość pielęgnacji,

  • solo – serum olejowe tworzą na skórze ochronny film, dlatego jeśli nie chcemy dodatkowo obciążać skóry to możemy serum olejowe aplikować po tonizacji i na tym zakończyć naszą pielęgnację,
  • na krem – zwłaszcza jeśli mamy bogaty, dobrze nawilżający krem i chcemy utworzyć dodatkową barierę ochronną na powierzchni skóry,
  • wymieszać kroplę serum z kremem przed aplikacją – metoda którą poniekąd łączy metodę pod/na krem, idealna gdy czujemy, że nasz krem jest nieco „zbyt lekki” i chcemy go odrobinę wzbogacić. W tej metodzie sprawdzą się też świetnie czyste oleje!


AUTOR

Justyna Czybier

Mam na imię Justyna. Z wykształcenia jestem technologiem żywności i żywienia człowieka, jednak to w składach kosmetyków odnalazłam prawdziwą pasję do analizy i poszerzania wiedzy. Moja przygoda zaczęła się od pytań „Czy kosmetyki, których używam, mogą szkodzić mojej cerze? Jeśli tak, co dokładnie?” i trwa już ponad dwa lata. Od tego czasu regularnie zgłębiam wyniki dostępnych badań i opracowania dotyczące potencjalnie szkodliwych składników. Mieszkam we Wrocławiu, jestem kocią matką, w wolnych chwilach czytam, gram lub po prostu spędzam czas ze znajomymi.



OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Za Słodko!

65,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024