Skip to main content

Kosmetyki less waste do twarzy – kremy

2021-07-14

Kosmetyki, Porównania Produktów - kosmetyki

Autor: Justyna Czybier

Krem do twarzy to idealne domknięcie pielęgnacji! Kremy mogą mieć różną konsystencję i przeznaczenie do konkretnej cery, a także różne opakowania.

W przypadku kremu istotnym wyborem jest też część twarzy, na jaki będziemy go aplikować. Kremy pod oczy muszą bowiem spełnić inne wymagania od produktów na całą twarz i dekolt.

Różnica ta jest głównie w czystości mikrobiologicznej produktu, kremy pod oczy zaliczane są do 1 kategorii, podczas gdy pozostałe kosmetyki (kremy do twarzy, balsamy, mleczka itp.) są w kategorii 2.

Oczywiście nie oznacza to, że nie wolno produktów do twarzy aplikować pod oczy, ale bardzo często robimy to na własne ryzyko – producenci bowiem nie zawsze zlecają pełne badania. Dlatego my jesteśmy zwolennikami osobnych kosmetyków, ale oczywiście w przypadku minimalistycznej kosmetyczki wystarczy jeden, sprawdzony.

Kremy do twarzy, to przykład kosmetyku, który trudno dobrać pod względem preferencji skóry. Inny krem zastosujemy do cery suchej, inny do cery tłustej i trądzikowej, a jeszcze inny polubią osoby, które codziennie wykonują makijaż i szukają ideału.

Dlatego trudno mówić o kremie idealnym – w zależności od kondycji i potrzeb naszej skóry będzie to inny produkt, jednak łączy je jedno – powinny nawilżać! Niezależnie od typu cery, nawilżanie i przeciwutleniające działanie to podstawa, pozostałe aspekty jak np. konsystencja, zapach czy szybkość wchłaniania zależą już od naszych preferencji! Dodatkowo w zależności od typu skóry możemy stawiać na produkty, które będą np. lekkie, matujące i odpowiednie do cery trądzikowej lub przeciwnie, ich konsystencja będzie nieco cięższa i bardziej treściwa – pożądana przez skórę suchą i dojrzałą.

Najbardziej uniwersalnym produktem jest, jakby nie patrzeć, lekki krem nawilżający. Osoby z cerą suchą mogą wzmocnić jego działanie serum lub dodatkową porcjom oleju, a z kolei u osób z cerą tłustą i skłonną do wyprysków taki produkt sprawdzi się jako główny krem.

Nie bez znaczenia jest także dobór kremu pod filtry UV! W takim przypadku powinniśmy szukać formuły, która szybko się wchłonie i nie obciąży skóry oraz nie będzie powodowała nieprzyjemnego rolowania się filtrów. Jeśli jednak czujemy, że dwa kremy to za dużo dla naszej skóry i nawet najlżejszy krem nawilżający w połączeniu z filtrem (i ewentualnym makijażem) ją obciążają to lepiej z niego zrezygnować i postawić na krem z wysokim faktorem ochrony jako jedyny stosowany w ciągu dnia!

Czy jest sens poszukiwać kremu w opakowaniu Less Waste?

Jak najbardziej! Ogrom produktów tego typu na rynku pokazuje nam, że jest to segment, który dostrzegają producenci. Kosmetyki pakowane w szkło (i inne opakowania less waste) podbijają już drogerie i… nasze serca. Szkło może być wielokrotnie przerabiane, jest eleganckie i po zużyciu kremu łatwo wyczyścić opakowanie w domowych warunkach i wykorzystać ponownie w inny sposób! Związane jest to z gładkością powierzchni szkła – łatwo można je zdezynfekować i oczyścić z zabrudzeń, a drobnoustroje trudność, aby się na nim rozwijać.

Opakowania te są też chemicznie obojętne dla naszych kosmetyków i nie mają “daty ważności” tak jak niektóre opakowania plastikowe.

Oczywiście nie są one bez wad! Szkło jest dużo cięższe w transporcie, co przyczynia się do jego utrudnień, jest to też materiał, który się tłucze dlatego opakowania zawierające szkło należy chronić przed mechanicznym uszkodzeniem – to generuje potencjalne straty jeszcze nim produkt dotrze na nasze półki. Także wybór opakowań jest ograniczony do słoiczków i pompek (zwykłych lub airless), w niektórych przypadkach trudniej dozować kosmetyk, a samo opakowanie może generować wyższe ceny.

Alternatywą dla szkła są metalowe tubki, które poza kwestią ekologiczną mają także inną zaletę – podczas stosowania kosmetyku zapewniają większą higienę dozowania, ponieważ odkształcają się delikatnie i nie “zasysają” powietrza z zewnątrz do masy produktu w środku, tak jak robią to tubki plastikowe.

Co z kremami pod oczy?

Skóra wokół oczu różni się nieco od tej, którą mamy na twarzy – przede wszystkim jest cieńsza i posiada mniej gruczołów łojowych, które zapewniłyby jej naturalny film chroniący przed ucieczką wody.

Najczęstsze problemy na jakie skarżymy się w związku z tą okolicą są: opuchlizna, cienie pod oczami, sucha skóra oraz drobne i głębsze zmarszczki. Dlatego też najczęściej w kremach pod oczy stosuje się formuły, które poprawiają krążenie, nawilżają i chronią przed ucieczką wody (ograniczają tzw. TEWL – Trans Epidermal Water Loss), spłycają zmarszczki,delikatnie napinają skórę oraz ją rozjaśniają.

Kremy pod oczy stosowane są jako dodatkowy element pielęgnacji, część osób śmiało może z nich rezygnować i postawić na jeden, sprawdzony krem do twarzy! Warto jednak pamiętać, że kremy pod oczy to bardzo dobre uzupełnienie pielęgnacji – zwykle różnią się od kremów do twarzy składem, konsystencją i składnikami aktywnymi.

Kolejną kwestią, która przemawia na ich korzyść jest możliwość lepszego dopasowania pielęgnacji do indywidualnych potrzeb skóry. Docenią to zwłaszcza osoby z cerą trądzikową i tłustą, które na co dzień stawiają raczej na lekkie, seboregulujące formuły, które mogą okazać się zbyt wysuszające w okolicy oczu. W takiej sytuacji warto mieć osobny produkt, który pozwoli nam odpowiednio zadbać o delikatną skórę!

W składzie warto szukać przede wszystkim substancji nawilżających (gliceryna, kwas hialuronowy, pantenol, aloes), chroniących przed utratą wody (naturalne oleje – słonecznikowy, olej chia, drogocenny olej z opuncji czy skwalan oraz kolagen i elastynę) oraz tych napinających, rozświetlających czy wyrównujących koloryt (kofeina, koenzym Q, witamina C, witamina E).

Często można spotkać też składniki niwelujące obrzęk i odświeżające okolice oczu (mentol, wyciąg z arniki górskiej, wąkrotka azjatycka czy wyciąg z rumianku) oraz składniki, które pomogą odbudować i wzmocnią warstwę lipidową skóry (np. fosfolipidy, cholesterol, lecytyna).

Nie brakuje tutaj także substancji będących dość nowym trendem czyli prebiotyków i fermentów. Substancje te nie tylko wspierają naszą naturalną mikrobiotę, ale także pomagają nawilżyć skórę, a substancje fermentowane dodatkowo ułatwiają wchłanianie się substancji aktywnych.

Dzięki tym składnikom skóra wokół oczu będzie napięta, nawilżona i rozświetlona, a spojrzenie nabierze blasku.

Ważnym aspektem, który często jest pomijany jest sposób aplikacji – zalecamy nakładać produkt pod oczy na oczyszczoną skórę w pierwszej kolejności (czyli przed kremem do twarzy), w pewnej odległości od oka i delikatnie, opuszkiem palca wmasować go w skórę unikając naciągania jej.

Jak widać mamy obecnie ogrom produktów w opakowaniach less waste do pielęgnacji twarzy, dlatego nie musimy rezygnować z żadnego z kroków ze względu na opakowanie!


AUTOR

Justyna Czybier

Mam na imię Justyna. Z wykształcenia jestem technologiem żywności i żywienia człowieka, jednak to w składach kosmetyków odnalazłam prawdziwą pasję do analizy i poszerzania wiedzy. Moja przygoda zaczęła się od pytań „Czy kosmetyki, których używam, mogą szkodzić mojej cerze? Jeśli tak, co dokładnie?” i trwa już ponad dwa lata. Od tego czasu regularnie zgłębiam wyniki dostępnych badań i opracowania dotyczące potencjalnie szkodliwych składników. Mieszkam we Wrocławiu, jestem kocią matką, w wolnych chwilach czytam, gram lub po prostu spędzam czas ze znajomymi.



OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Promocja

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł34,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Za Słodko!

65,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024