Skip to main content

Kolejność stosowania kosmetyków

2020-09-20

Kosmetyki, Porady

Autor: Justyna Czybier

Tonik, serum, maska, krem, mnogość produktów na początku może przytłaczać, a nieprawidłowe ich stosowanie może zmniejszyć skuteczność działania. Podpowiadamy jak prawidłowo stosować produkty! Prawidłowa pielęgnacja cery to dla Ciebie czarna magia? A może kojarzy Ci się ze skomplikowanymi i czasochłonnymi zabiegami? Na szczęście nie musi tak być! Tak naprawdę dobrze dobrana pielęgnacja, to obok dopasowanych […]

Tonik, serum, maska, krem, mnogość produktów na początku może przytłaczać, a nieprawidłowe ich stosowanie może zmniejszyć skuteczność działania. Podpowiadamy jak prawidłowo stosować produkty!


Prawidłowa pielęgnacja cery to dla Ciebie czarna magia? A może kojarzy Ci się ze skomplikowanymi i czasochłonnymi zabiegami? Na szczęście nie musi tak być!

Tak naprawdę dobrze dobrana pielęgnacja, to obok dopasowanych kosmetyków, rytuał ich stosowania i zastosowanie odpowiednich kroków. Nie musi to być czasochłonne, a całość zajmuje najczęściej kilka minut dziennie!

Sprawdźmy krok po kroku w jakiej kolejności stosować kosmetyki i na jakie kroki zwrócić szczególną uwagę!

Po pierwsze oczyszczaj:

To nie powinno być dla Ciebie zagadką – nim sięgniemy po ulubiony krem skórę trzeba oczyścić z sebum, kurzu i poprzednio użytych kosmetyków!

⏳ Codziennie: ⏳
Rano: Umyj twarz pianką lub żelem by usunąć resztki z kosmetyków użytych w wieczornej pielęgnacji, oczyścić skórę z kurzu, sebum i martwych komórek naskórka, które mogły się na niej nagromadzić w nocy i przygotować ją do pielęgnacji i makijażu (jeśli się malujesz oczywiście!)

Wieczorem: Wykonaj delikatny demakijaż (mleczkiem, płynem micelarnym, płynem dwufazowym do demakijażu), a później przejdź do umycia skóry pianką lub żelem! To takie proste!

Takie oczyszczanie nazywane jest też często dwuetapowym oczyszczaniem skóry. Możesz je stosować nawet jeśli nie nosisz makijażu do dogłębnego, ale delikatnego oczyszczania skóry.

Nasze porady:
👉 Rano i jeśli się nie malujesz wystarczy umyć twarz żelem lub pianką!
👉 Można też na stałe włączyć schemat dwuetapowego oczyszczania, jest ono delikatne i skuteczne!
👉 Pamiętaj, zawsze najpierw “zdejmujemy” makijażu z twarzy i potem ją myjemy!
👉 Nie powinniśmy myć twarzy z makijażem produktami myjącymi, ponieważ tworzymy w ten sposób zawiesinę, która utrudni prawidłowe oczyszczenie skóry!
👉 Sam płyn micelarny czy chusteczki do demakijażu nie wystarczą do prawidłowego oczyszczenia skóry. Po ich użyciu skórę należy umyć.

⏳ Raz w tygodniu: ⏳
Po oczyszczeniu skóry warto wykonać peeling, zabieg ten pomaga usunąć nadmiar martwego naskórka i pozostawia skórę miękką, dokładnie oczyszczoną i dobrze przygotowaną do kolejnych kroków. W zależności od naszej skóry peeling najlepiej wykonywać raz lub dwa razy w tygodniu.

Nasze porady:
👉 Możesz wybrać peeling mechaniczny (z drobinkami) lub enzymatyczny.
👉 Jeśli skóra tego potrzebuje, to sięgaj po peeling częściej, nie ma jednak co przesadzać, a na pewno nie stosuj go codziennie lub dwa razy dziennie! Skóra nie potrzebuje tak częstego i agresywnego złuszczania, może ono doprowadzić do jej wrażliwości i pogorszenia się jej stanu.

⏳ Raz w tygodniu: ⏳
Na oczyszczoną skórę nałóż maseczkę – odżywczą lub oczyszczającą w zależności od tego, co skóra potrzebuje.
Maseczki nawilżające działają zwykle na zasadzie mokrego kompresu, który wymusza na skórze wchłanianie substancji aktywnych.
Maseczki oczyszczające zawierają często glinki, ale w ich składzie znajdziemy też takie substancje jak węgiel aktywny czy wyciągi z ziół, które łagodzą stany zapalne i zapobiegają tworzeniu się zaskórników czy wyprysków.

Nasze porady:
👉 Możesz kupić gotową, wybrać do tego czystą glinkę (każda glinka zadziała inaczej na skórę) lub skusić się na coś własnej roboty!
👉 By wzmocnić działanie maseczki aplikuj ją po wykonaniu peelingu
👉 W płachcie, w kremie, w żelu – wybór należy do Ciebie!

Po drugie tonizuj:

Czy tonizowanie jest niezbędne w prawidłowej pielęgnacji skóry? Czy można ten krok pominąć, a tonik to tylko “najdroższa woda kosmetyczna”? To zależy!

Tonizacja skóry stanowi element łączący etap oczyszczania z dalszą pielęgnacją, toniki pomagają przywrócić skórze prawidłowe, fizjologiczne pH (wynoszące ok. 4,9 – 5 pH) i przygotowuje ją na przyjęcie składników aktywnych. Ponadto nowoczesne toniki wspomagają nawilżenie skóry dzięki zawartości substancji nawilżających np. gliceryny lub betainy i są najlżejszym elementem pielęgnacji.

Dlatego polecamy wykonywać ten krok po oczyszczeniu, przed wykonaniem dalszych etapów.

Nasze porady:
👉 Możesz zwilżyć wacik kosmetyczny i przetrzeć twarz (nie pocieraj za mocno), użyć w tym celu butelki z atomizerem lub… własnych dłoni – wystarczy wylać odrobinę toniku na dłonie i delikatnie rozprowadzić po twarzy
👉 Do tonizowania sprawdzą się gotowe produkty lub czyste hydrolaty – przed zakupem sprawdź ich pH, powinno być lekko kwaśne!
👉 Jeśli możesz to wybierz tonik bez alkoholu i dodatku substancji myjących – nie każda skóra się z nimi polubi!
Należą do nich np. Decyl Glucoside, Coco-Glucoside, Cocamidopropyl Betaine

Po trzecie użyj serum:

Serum to produkt, który ma mocno skoncentrowane składniki aktywne i służy do uzupełnienia pielęgnacji. Są to produkty mocno zróżnicowane! Serum może mieć lekką, wodną formułę lub cięższą, olejową i właśnie to drugie serum można stosować na dwa sposoby!

O ile codzienna pielęgnacja to dla skóry “zdrowa dieta” to serum możemy spokojnie nazwać jej suplementem – nie zastąpi nam diety, ale pomoże ją uzupełnić.

⏳ Co kilka dni: ⏳
⭐️ Po tonizowaniu cery użyj wybranego serum ⭐️

Nasze porady:
👉 Nawilżające serum wodne zawsze aplikujemy po tonizowaniu, przed kremem. Koniecznie użyj kremu lub oleju, żeby zapobiec utracie wody ze skóry!
👉 Serum olejowe możemy aplikować na dwa sposoby:
🔹 zamiast kremu – oleje zawarte w serum powstrzymują utratę wilgoci, a składniki aktywne mogą działać
🔹 przed kremem – dostarczamy wtedy skórze maksymalną dawkę składników odżywczych, krem dopełnia pielęgnację
🔹 na krem – warstwa kremu, którą mamy na skórze może ograniczać dostęp niektórych składników aktywnych, ale oleje domykają nawilżające działanie kremu, metoda polecana przy lekkich kremach w celu wzbogacenia ich działania
👉 Serum rano czy wieczorem? To zależy, nawilżające, antyoksydacyjne produkty nadają się pod krem i makijaż, dzięki nim skóra jest miękka i elastyczna. Z kolei w nocy, podczas snu skóra się regeneruje i może w pełni wykorzystać potencjał składników w serum.
🌙 Produkty z kwasami lub retinolem lepiej stosować na noc!
👉 Łącz i mieszaj – możesz używać kilku serum zamiennie dostosowując dzięki temu pielęgnację do potrzeb skóry.

Po czwarte zadbaj o skórę wokół oczu:

Skóra wokół oczu jest wyjątkowo delikatna i cienka, łatwiej się wysusza, bo nie chroni jej warstwa lipidowa dlatego też po oczach widać każdą nieprzespaną noc, stres czy niezdrowy tryb życia! Warto zadbać o nią szczególnie, a na pewno pamiętać o dokładnym demakijażu przed snem.

Kremy opracowane specjalnie do tej okolicy stosujemy w pierwszej kolejności po tonizowaniu i ewentualnym serum wodnym. Produkty te są zwykle mniej perfumowane (lub wcale) i nie powinny zawierać substancji mogących powodować podrażnienia. Stanowią one osobny segment pielęgnacji i muszą spełnić bardziej wyśrubowane normy mikrobiologiczne niż kosmetyki do twarzy czy ciała!

Jeśli jednak masz sprawdzony, delikatny krem do twarzy, to możesz pokusić się o jego aplikowanie także pod oczy, pozwoli to zminimalizować ilość kosmetyków.

⏳ Codziennie: ⏳
⭐️ Dwa razy dziennie, delikatnie wklep ulubiony krem pod oczy ⭐️

Nasze porady:
👉 Kremy pod oczy aplikujemy zawsze delikatnie!
👉 Aplikację zaczynamy od punktowego naniesienia małej porcji kremu pod oczy
👉 Delikatnie, opuszkami wklep krem pod oczy oraz na łuk brwiowy
👉 Zacznij od zewnętrznego kącika oka i delikatnie wklepuj krem opuszkami palców kierując się do wewnętrznego kącika, a następnie po łuku brwiowym, możesz powtórzyć “okrążenie: lub zostawić krem do wchłonięcia
👉 Nie wcieraj kremu, unikniesz w ten sposób naciągania skóry i jej uszkadzania!
👉 Zachowaj bezpieczną odległość od oka, krem po wchłonięciu dotrze tam gdzie powinien
👉 Unikaj nakładania kremów na linię rzęs, nawet te najdelikatniejsze po dostaniu się do oka mogą podrażniać lub powodować tymczasowe zamglenie widzenia!

Po piąte kremuj:

Crème de la crème naszej pielęgnacji stanowi krem. To on dopełnia całość pielęgnacji, odżywia, nawilża i spłyca zmarszczki oraz chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi i utratą wody.

Krem to zazwyczaj emulsja wody i olejów w zależności od proporcji mówimy tu o produktach typu olej w wodzie (O/W) czyli najpopularniejsze, dość lekkie kremy lub woda w oleju (W/O) czyli tłuste, ciężkie kremy, jednak nadal zawierające wodę (zwykle takie są kremy zimowe!). Całość “spajają” emulgatory, dzięki którym kremy się nie rozwarstwiają. Produkty pozbawione wody zupełnie, o stałej konsystencji i z dodatkami pielęgnującymi najczęściej określa się mianem “masła” lub “masełka”

Oprócz podstawowych składników (wody, oleju i emulgatorów) w kremach znajdziemy substancje nawilżające, ekstrakty roślinne, proteiny (w tym peptydy i aminokwasy) oraz witaminy i koenzymy.

Krem może być też sprzymierzeńcem w walce o gładką cerę bez niedoskonałości, a wybór kremu to bardzo indywidualna kwestia – jedni wolą lżejszą, wręcz żelową konsystencję, inni wybiorą cięższą i bogatszą opcję. Warto pokusić się o odrębny krem na dzień oraz na noc, które kompleksowo zadbają o cerę, ale nie jest to konieczne – obserwuj swoją skórę i dobieraj produkty według jej potrzeb!

⏳ Codziennie: ⏳
⭐️ Aplikuj wybrany krem na powierzchnię twarzy ⭐️

Nasze porady:
👉 Cięższe, bogatsze kremy ogrzej chwilę w dłoniach przed nałożeniem na skórę
👉 Nie używaj za dużo kremu – lepiej dołożyć odrobinę niż przesadzić! Ewentualny nadmiar możesz odcisnąć po kilku minutach w papierowy ręcznik lub chusteczkę
👉 Krem warto nakładać na lekko wilgotną cerę po tonizowaniu, dzięki temu dostarczamy więcej nawilżenia i zapobiegniemy wysychaniu skóry
👉 Nakładanie zacznij od punktowego naniesienia kremu na skórę na brodę, policzki, czoło i nos
👉 Wmasowanie kremu zaczynamy od… brody!
👉 Stopniowo kieruj się ku górze najlepiej w kierunku od środka twarzy na zewnątrz. Takie ruchy nazywają się “antygrawitacyjne” i zapobiegają opadaniu konturu twarzy i wspomagają krążenie limfatyczne
👉 Środek czoła i nos zostaw na koniec – wykonuj tutaj delikatne ruchy pionowe skierowane w dół nosa, skup się na strefie między brwiami – jej delikatny masaż zapobiegnie tworzeniu się pionowej zmarszczki!
👉 Nie zapominaj o szyi i dekolcie, Twój ulubiony krem do twarzy świetnie nada się także do tych okolic!
👉 Możesz posłużyć się gadżetami takimi jak wałki i masażery do twarzy, pamiętaj jednak o ich higienie oraz prawidłowym kierunku masażu (z dołu do góry)

Po szóste chroń przed słońcem:

Ha! Jeśli myśleliście, że wraz z odejściem lata można odstawić kremy z filtrem, to spieszymy z wyjaśnieniem! Promieniowanie UVA dociera na ziemię przez cały czas, także zimą oraz przy zachmurzeniu, dlatego warto wybrać krem z filtrem UV, który będziemy stosować zawsze, gdy wychodzimy z domu.

To właśnie promieniowanie UV odpowiada za starzenie się skóry, powstawanie w niej wolnych rodników, a nawet uszkodzenia DNA! Ochrona przeciwsłoneczna, to jedna z najważniejszych czynności w profilaktyce przeciwzmarszczkowej i przeciwnowotworowej.

⏳ Codziennie rano: ⏳
⭐️ Równomiernie i obficie zaaplikuj krem przeciwsłoneczny ⭐️

Nasze porady:
👉 Krem aplikuj na twarz i odsłonięte części ciała.
👉 Nie żałuj kremu! Kremy z filtrem należy aplikować w odpowiedniej ilości – jeśli dasz go za mało to nie będzie zachowany deklarowany faktor ochrony! Idealna ilość to ok 1-1,25 ml czyli porządna porcja, na twarz i szyję!
👉 Krem przeciwsłoneczny zawsze stosuj jako ostatni krok pielęgnacji
👉 Jeśli nie lubisz kilku warstw produktów na skórze, to wybierz taki filtr, który jednocześnie będzie Ci służyć jako krem na dzień.
👉 Czy makijaż idzie w parze z filtrami? W teorii tak, ale jego aplikacja może zmniejszać skuteczność ochrony filtra, dlatego zawsze odczekaj 15-20 minut przed nałożeniem makijażu i aplikuj go tak, by jak najmniej naruszyć ochronną warstwę
👉 Makijaż, zwłaszcza mineralny również stanowi swego rodzaju ochronę przeciwsłoneczną! Jest to za mało by mówić o samodzielnym chronieniu skóry, jednak może on uzupełnić działanie filtrów.

Po siódme daj skórze odpocząć:

Skóra, tak jak i my raz na jakiś czas potrzebuje odpoczynku, dlatego warto czasem postawić na minimalizm w pielęgnacji,

Taki minimalistyczny “reset” to też dobry moment żeby przyjrzeć się czy nasza pielęgnacja faktycznie działa! Pamiętaj, że potrzeby skóry zmieniają się z porą roku i wiekiem.

⏳ Raz na jakiś czas:⏳
⭐️ Zastosuj minimalizm pielęgnacyjny ⭐️

Nasze porady:
👉 Oczyszczenie, tonizowanie i lekki krem z filtrem będą wystarczające, a przy okazji możesz zaobserwować aktualne potrzeby skóry.
👉 Zrezygnuj też z intensywnego peelingu przy oczyszczaniu – możesz go wykonać w każdym innym momencie swojej pielęgnacji!
👉 Jeśli możesz to nie nakładaj makijażu i obserwuj skórę
👉 Ten krok to nie jest absolutny must have! Jeśli jesteście pewni swojej pielęgnacji lub jesteście w trakcie kuracji zaleconej przez specjalistę to nic na siłę 🙂


AUTOR

Justyna Czybier

Mam na imię Justyna. Z wykształcenia jestem technologiem żywności i żywienia człowieka, jednak to w składach kosmetyków odnalazłam prawdziwą pasję do analizy i poszerzania wiedzy. Moja przygoda zaczęła się od pytań „Czy kosmetyki, których używam, mogą szkodzić mojej cerze? Jeśli tak, co dokładnie?” i trwa już ponad dwa lata. Od tego czasu regularnie zgłębiam wyniki dostępnych badań i opracowania dotyczące potencjalnie szkodliwych składników. Mieszkam we Wrocławiu, jestem kocią matką, w wolnych chwilach czytam, gram lub po prostu spędzam czas ze znajomymi.



OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Promocja

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł34,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Za Słodko!

65,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024