Dezodoranty i antyperspiranty dla mężczyzn

Kategoria: Kosmetyki , Porównania Produktów - kosmetyki


Półka z kosmetykami dla mężczyzn to ciągle powiększający się segment na rynku kosmetycznym, ale jego stałym elementem są dezodoranty i antyperspiranty. Sprawdziliśmy więc kilka pozycji!

Pierwsze co warto wyróżnić pomiędzy tymi produktami to ich działanie!

Dezodoranty bowiem, to produkty, których głównym celem jest nadanie ładnego aromatu i zapobieganie tworzeniu się nieprzyjemnego zapachu potu oraz jego maskowanie. Działają tak dzięki zawartości substancji aktywnych min. roślinnych ekstraktów ziołowych (szałwia, tymianek, rozmaryn, lawenda), które mają działanie ściągające i antybakteryjne. Do tego dochodzą także substancje pochłaniające wilgoć (glinki, bentonit), substancje hamujące rozwój drobnoustrojów (sole magnezu, ałun) i substancje zapachowe, niektóre maja także właściwości maskujące inne zapachy – w tym potu.

Antyperspiranty z kolei mają za zadanie hamować pocenie. Dzieje się tak ze względu na użyte w nich sole glinu. Ich działanie jest dwutorowe, po pierwsze sole glinu wnikają w głąb przewodu gruczołu potowego i tam blokują jego ujście, a po drugie powodują one denaturację białek w naskórku wokół gruczołu potowego, co powoduje zmniejszenie się jego ujścia. Skutek działania antyperspirantów jest odwracalny, co pewnie sami mogliście zaobserwować po kilku-kilkunastu godzinach przebywania na upale lub pracy fizycznej.

Dezodoranty vs. Antyperspiranty

Oba kosmetyki są skuteczne i każde mają swoich zwolenników oraz przeciwników. Prawdą jest, że użycie antyperspirantu, zwłaszcza na uszkodzoną skórę może powodować jej pieczenie, a czasem podrażnienie. Część osób skarży się także na niszczenie przez nie ubrań. Z kolei dezodoranty nie zapewniają ochrony przed poceniem, co dla niektórych osób może być nie komfortowe. Dodatkowo dezodoranty oparte na sodzie również mogą podrażniać skórę i powodować jej ciemnienie. Warto sprawdzić różne rozwiązania i dobrać odpowiednie dla siebie.

Produkty dla mężczyzn

Jednym z powodów dla których kosmetyki te stanowią osobny segment jest… preferencja Panów odnośnie zapachów. Producenci przyzwyczaili nas do podziału nut zapachowych ze względu na płeć, produkty męskie zwykle pachną ziołami, drzewem (np. cyprys, sosna) i zapachami, które kojarzą się ze świeżością, a rzadziej kwiatowo czy „deserowo” (np. wanilia, czekolada). Jest to oczywiście kwestia indywidualnych preferencji.

Idealnym kompromisem są produkty bez zapachu, które można bez problemu stosować np. z ulubionymi perfumami. Dodatkowo produkty pakowane w słoiczki (jak to ma czasem miejsce w przypadku dezodorantów naturalnych opartych na sodzie) umożliwia higieniczną aplikację np. patyczkiem dzięki czemu produkt może być używany zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn.

Dodatkowo Panowie pocą się mocniej i szybciej przy wysiłku, w związku z tym produkty dla nich muszą być odpowiednio dostosowane, tak by zapewnić im poczucie komfortu przez cały dzień.

Podsumowując, dezodoranty to idealny wybór dla osób, które mało się pocą i szukają tylko odświeżenia i ładnego zapachu. Antyperspiranty z kolei będą odpowiednie dla osób, którym zależy na zahamowaniu pocenia, a dodatkowo niwelowaniu nieprzyjemnego zapachu.

AUTOR

Justyna Czybier

Mam na imię Justyna. Z wykształcenia jestem technologiem żywności i żywienia człowieka, jednak to w składach kosmetyków odnalazłam prawdziwą pasję do analizy i poszerzania wiedzy. Moja przygoda zaczęła się od pytań „Czy kosmetyki, których używam, mogą szkodzić mojej cerze? Jeśli tak, co dokładnie?” i trwa już ponad dwa lata. Od tego czasu regularnie zgłębiam wyniki dostępnych badań i opracowania dotyczące potencjalnie szkodliwych składników. Mieszkam we Wrocławiu, jestem kocią matką, w wolnych chwilach czytam, gram lub po prostu spędzam czas ze znajomymi.

Brak komentarzy
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W trosce o Twoje zdrowie

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką plików cookies.