Jak czytać etykiety ubrań?

Kategoria: Jak czytać etykiety , Porady


Spojrzenie na metkę przed zakupem pomoże nam dokonać świadomych wyborów – dobrać odpowiedni materiał do naszych potrzeb, sprawdzić pochodzenie ubioru i ewentualne certyfikaty, a także poznać instrukcje pielęgnacji produktu. 


Dobre ubranie to takie, które spełnia swoją funkcję. Lektura metki pomoże nam ocenić czy wypatrzona rzecz sprosta naszym oczekiwaniom i zostanie z nami na dłużej.

Skóra jest naszym największym organem – nie zapominajmy, że nasze ubrania są z nią w stałym kontakcie. Podobnie jak stosowane kosmetyki, noszona garderoba ma wpływ na nasz organizm i może prowadzić np. do alergii. 

Na co zwracać uwagę?

Podczas gdy dodatkowe przywieszki często mają charakter marketingowy, wszywki muszą spełniać określone wymogi prawne. Producent jest zobowiązany podać skład surowcowy, rozmiar i sposób konserwacji produktu. Zwracaj zatem uwagę na metki wewnątrz ubrania.

Co znajdziemy na metce?

 • Skład surowcowy, który pomoże ocenić właściwości materiału np. bawełna, wiskoza, poliester etc.
 • Instrukcję optymalnej pielęgnacji ubioru dot. prania, suszenia, prasowania itd. (mała rada – nie odcinaj jej! O tym jak prać nową bluzkę zapomnisz szybciej niż myślisz, a także utrudnisz życie nabywcom w drugim obiegu)
 • Informację na temat pochodzenia produktu np. made in Poland
 • Rozmiar ubrania np. XL lub 34/35 jak w dżinsach (obwód w pasie/długość nogawki w calach)

Współcześnie wiele ubrań składa się z mieszanki surowców np. 96% bawełna, 4% elastan. Domieszki surowców mogą mieć sensowne uzasadnienie funkcjonalne np. kilka procent elastanu w wąskich bawełnianych dżinsach. Zasadność się kończy kiedy wełniany sweter okazuje się być tzw. wool blend  i w efekcie ma więcej akrylu niż wełny. W takim wypadku trzeba przyjąć do wiadomości, że ten zabieg miał na celu jedynie obniżenie kosztów. Dodatkowo – takie mieszanki na obecną chwilę bardzo trudno poddać recyklingowi.

Splot i włókna – czyli o właściwościach materiałów

O charakterze ubrania decyduje nie tylko fason, ale oczywiście także materiał. To umiejętne dobranie tych elementów zależnie od docelowej funkcji ubioru świadczy o jakości design’u.

Podstawowa wiedza na temat właściwości włókien i ich splotów jest bardzo pomocna w doborze optymalnej garderoby.

Włókna dzielimy na trzy rodzaje:

 • Naturalne – pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego np. bawełna lub wełna
 • Sztuczne – pochodzenia naturalnego, ale przetworzone chemicznie np. włókna na bazie celulozy, jak wiskoza
 • Syntetyczne – materiały wytworzone przez człowieka na bazie pochodnych ropy naftowej

To właśnie rodzaje wykorzystanych włókien powinniśmy znaleźć na metce jako skład surowcowy.

Poniżej właściwości tych najczęściej spotykanych w odzieży:

 • Bawełna – doskonale wchłania wodę i jest przewiewna. Zależnie od splotu, ma wszechstronne zastosowanie, jednak ma także tendencję do odbarwiania się.
 • Poliester – wytrzymały i świetnie trzyma kolor. Sprawdzi się w funkcjonalnych ubraniach sportowych, ale jego tania odsłona w letnich bluzkach może przybrać charakter plastikowego worka…
 • Wiskoza – swoją gładkością i blaskiem przypomina jedwab. Dobrze chłonie wilgoć, ale niestety mokra jest podatna na zniszczenia. Do tego łatwo się mnie, kurczy i… ma charakter łatwopalny.

Surowiec, jakim jest w tym wypadku włókno, jest następnie przerabiany np. na przędzę, a ta z kolei służy do splecenia tkaniny lub dzianiny. Większość naszych ubrań jest właśnie tkana lub dziana. Istnieje jeszcze jeden typ materiałów, który zakłada łączenie włókien w inny sposób – mowa o tzw. włókninach.

Jeśli chodzi o rodzaje materiałów standardowo stosowanych w odzieży mamy zatem trzy typy:

 • Tkaniny – złożone co najmniej z dwóch nici – pionowej osnowy i poziomego wątku. Nici krzyżują się tworząc różnorodne sploty o swoistej charakterystyce np. batyst lub satyna.
 • Dzianiny – powstają w wyniku zapętlania jednej nici w oczka. Kombinacja tzw. oczek lewych i prawych tworzy różne sploty o różnej fakturze i właściwościach np. dżersej.
 • Włókniny – tzw. wyrób nietkany. Powstaje poprzez mechaniczne zespolenie włókien jak igłowanie lub klejenie, np. neopren.

Zarówno tkaniny, dzianiny, jak i włókniny mogą powstawać z tego samego surowca np. bawełny. Nie należy mylić typu splotu z surowcem – satyna (rodzaj splotu tkaniny) może być jedwabna, ale także bawełniana lub poliestrowa!

Certyfikaty odzieży

Chcesz kupować świadomie i zależy Ci na sprawdzonej jakości? Zwracaj uwagę na certyfikaty. Poniżej kilka najpowszechniejszych, które dadzą Ci wgląd w pochodzenie materiałów i proces produkcji:

 • GOTS (Global Organic Textile Standard) – certyfikuje ekologiczne pochodzenie włókien, materiałów lub gotowych produktów
 • Fair Trade – certyfikat zapewniający uczciwe relacje w handlu na każdym stopniu produkcji
 • Oeko-Tex – zastrzeżony znak towarowy przyznawany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Badań i Testowania w Dziedzinie Ekologii Tekstyliów i Skóry

Jak kupować świadomie

Jak w morzu nowych kolekcji i w obliczu chwytliwych kampanii reklamowych wybrać to, czego naprawdę potrzebujesz?

Przed zakupem sprawdź metkę i zadaj sobie kilka pytań:

 • W jakich okolicznościach chcę nosić to ubranie – jaką ma przyjąć funkcję?
 • Jestem gotowa/y poświęcić czas i pieniądze na jego pielęgnację?
 • Interesują mnie warunki i proces jego produkcji?
Chwila refleksji pomoże zweryfikować zakupy być może nawet jeszcze przed etapem przymierzalni 🙂

AUTOR

red

Redakcja Czytamy Etykiety


Strona internetowa: https://czytamyetykiety.pl/

Brak komentarzy
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W trosce o Twoje zdrowie

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką plików cookies.