Skip to main content

Żywienie niejadków, czyli dlaczego dziecko nie chce jeść

2017-01-26

Dziecko

Autor: Justyna Bas

Wątek odpowiedniego żywienia w okresie rozwoju dziecka jest szczególnie ważny. Na kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych u dzieci ma wpływ środowisko rodzinne, jak i przedszkolne. Szczególnie istotne jest, by wdrażać prawidłowe nawyki żywieniowe jak najwcześniej, ponieważ to właśnie one będą rzutować na jego rozwój i stan zdrowia zarówno w dzieciństwie, jak i w dorosłym życiu. U […]

Wątek odpowiedniego żywienia w okresie rozwoju dziecka jest szczególnie ważny. Na kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych u dzieci ma wpływ środowisko rodzinne, jak i przedszkolne. Szczególnie istotne jest, by wdrażać prawidłowe nawyki żywieniowe jak najwcześniej, ponieważ to właśnie one będą rzutować na jego rozwój i stan zdrowia zarówno w dzieciństwie, jak i w dorosłym życiu.

U dzieci między 2 a 5 r. ż następuje naturalne, fizjologiczne zmniejszenie łaknienia, co rodzice często interpretują, jako niechęć do jedzenia. Jest to całkowicie normalne, ponieważ niższe łaknienie ma związek z wolniejszym tempem wzrastania a tym samym zapotrzebowania dziecka na pożywienie.

Czy Twoje dziecko jest niejadkiem ?

Zazwyczaj u dziecka w tym okresie zwiększa się częstotliwość odmowy pokarmów o blisko 30%. Dziecko staje się mniej zainteresowane jedzeniem- ma ważniejsze sprawy, czyli poznawanie otaczającego świata 🙂 małe dzieci często mają awersję do nieznanych smaków. Warto jednak nie poddawać się i próbować zachęcać dziecko do spożywania nieznanych produktów nawet 10-15 razy w małych ilościach. Z czasem może nastąpić akceptacja nowego smaku.

Czasami brak odpowiedniego spożywania posiłków może być powodowany chęcią zwrócenia na siebie uwagi lub nieodpowiednią metodą karmienia. Sposób karmienia i atmosfera wokół posiłku mogą zachęcać lub zniechęcać dziecko do jedzenia. Jeśli jest wzburzone, smutne lub rozgoryczone, może mieć mniejsze łaknienie. Przy miłej, rodzinnej atmosferze posiłki są spożywane chętniej i w większej ilości.

Dlaczego nie je ?

1. Jest najedzone. Częste przekąski, pojenie sokami lub mlekiem między posiłkami może sprawić, że dziecko nie jest głodne w trakcie właściwego posiłku.

2. Spada zainteresowanie jedzeniem. Po 1. roku życia dziecko jest bardziej zainteresowane otaczającym światem niż jedzeniem. To naturalne obniżenie łaknienia, które może wydać się niepokojące.

3. Niechęć przed spożywaniem konkretnych produktów:
– neofobia – neofobia żywieniowa to zaburzenie polegające na unikaniu spożywania nowych produktów. Osoby z neofobią żywieniową jedzą tylko znane produkty. U dzieci dotyczy głównie warzyw, owoców i mięsa.
– stany emocjonalne
– naturalna preferencja osobnicza

Sposoby na niejadka

1. Posadź dziecko w towarzystwie innychdzieci lubiących dany produkt/potrawę.
2. Zachęcaj do samodzielnego jedzenia (palcami, własną łyżką) oraz przygotowywania posiłków- dzieci, które biorą udział w przygotowaniu posiłków, chętniej je spożywają.
3.Pozwól wybrać, ile zje – nie namawiaj. Dziecko może nie mieć ochoty na daną potrawę – pozwól mu, ale nie szykuj alternatywy. Pamiętaj, że rodzic/opiekun decyduje CO i KIEDY dziecko będzie jadło, a dziecko ma prawo zadecydować czy będzie jadło i jak dużo zje.
4. Gdy dziecko nie chce zjeść dwóch dań naraz, pozwól mu wybrać zupę lub drugie danie.
5.Dawaj dobry przykład. Spożywaj posiłek z dziećmi lub nie zniechęcaj, gdy nie lubisz danej potrawy. Dzieci chętniej siadają do posiłków, gdy są w obecności innych członków rodziny. Wspólne rodzinne i odpowiednio skomponowane posiłki to droga do odpowiednich nawyków i przyjaznych doświadczeń u dziecka.

Zasady karmienia dziecka:

1. Przede wszystkim: rodzic decyduje, kiedy, gdzie i co będzie dziecko jadło, zaś dziecko decyduje czy i jak dużo będzie jadło.

2. Karmienie ma pobudzać apetyt: należy utrzymywać odpowiednie 3-4-godzinne przerwy między posiłkami. Nie podawać płynów typu sok i przekąsek między posiłkami. Jedyną rzeczą do spożycia między nimi jest woda. Pora karmienia dzieci powinna odpowiadać porze jedzenia dorosłych, tym samym 3 posiłki główne oraz 2 małe.

3. Szanuj apetyt dziecka: dzieci w określonym wieku nabierają chęci do podkreślenia swojej niezależności i często wybierają ku temu odmowę spożywania niektórych pokarmów.

4. Jedzenie powinno być przyjemnością, dlatego nie należy nadmiernie nakłaniać dziecka do jedzenia, jeśli stawia opór. Przy budowaniu nawyków nie ma miejsca na przekupstwa. Nie pytaj dziecka „co zje?”! Zaproponuj mu wybór spośród pełnowartościowych posiłków. Szanuj sygnały sytości dziecka.

5. Nie rozpraszaj dziecka przy posiłku:

  • karm i podawaj jedzenie w cichym pomieszczeniu, nie rozpraszaj go, z dala od dystraktorów.
  • karm przy stole, w stałym miejscu, bez dystraktorów, bez biegania za dzieckiem z jedzeniem.
  • nie denerwuj dziecka i nie twórz animacji.

6. Określ czas posiłku: dziecko powinno zacząć jeść w ciągu 15 minut od podania, przy czym czas jedzenia powinien wynosić maksymalnie 30-35 minut. Po 15 minutach zabawy przy talerzu zamiast jedzenia – zabieramy talerz.Nie należy podawać posiłków na szybko, w pośpiechu.

7. Jedzenie odpowiednie do wieku dziecka: wielkość porcji powinna być dostoswana do wieku dziecka, podobnie stopień rozdrobnienia produktów. Szykuj odpowiednie porcje do wieku dziecka, jeśli karmimy dziecko-podajemy małe kęsy. Nie podawaj dziecku produktów, które nie są dla niego odpowiednie, np. zawierających konserwantów składników o niskiej wartości odżywczej.

8. Zmiany wprowadzaj systematycznie: przede wszystkim nie stosuj jedzenia jako nagrody za dobre zachowanie, podobnie nie próbuj karać brakiem jedzenia. Szanuj fakt, że dziecko ma własne zdanie, może być względem tego nieufne wobec nowych pokarmów, proponuj nowy pokarm nawet 10-15 razy, zanim zrezygnujesz. Ważne, by dziecku nie wmuszać a jedynie proponować. Dawaj możliwość zapoznania z nowymi potrawami. Dawaj dobry przykład i jedz to samo. Jednocześnie nagradzaj pochwała i pozytywnym komentarzem zjedzenie nowego pokarmu.

9. Odpowiednie wyciszenie: jeśli dziecko jest podekscytowane, dopiero co zakończoną zabawą to ciężko będzie mu spokojnie zjeść posiłek. Warto zadbać o odpowiednie wyciszenie malucha na 10 minut przed posiłkiem.

Dodatkowo –

  • nie sugeruj dziecku odpowiedzi- niech sam zdecyduje czy coś lubi lub nie lubi!
  • przede wszystkim dziecko słucha rodzica- jeśli więc powiesz mu, że czegoś nie lubi, to z całą pewnością nie będzie chciał danego posiłku spróbować.
  • tym samym należy się kierować przy preferencjach- to, że Ty nie lubisz danego produktu, nie znaczy, że dziecko również nie zechce go zjeść.
  • pozwól mu samodzielnie decydować- niech to nie będzie jednak decyzja między pizzą a pełnowartościowym obiadem- wybór powinien dotyczyć produktów lub posiłków o podobnej wartości.
  • wycieranie buzi i sprzątanie rozchlapanego posiłku – dopiero po zakończeniu posiłku.
  • osiłki stałe podawaj na początku, napoje – na końcu posiłku.

AUTOR

Justyna Bas

Jestem Justyna i uczę zdrowego odżywiania.⠀ Wyobraź sobie, że każdego dnia budzisz się rano pełna energii do działania, przestajesz się przeziębiać i chorować, dzięki czemu masz więcej czasu i sił do spełniania swoich marzeń. Jeśli zaczniesz o siebie dbać, tak właśnie może wyglądać Twoje życie, a Ty będziesz mieć więcej energii do pracy i działania. Prowadzę poradnie żywieniową http://dietetyk-justynabas.pl/, gdzie wspieram kobiety w wychodzeniu z zaklętego kręgu diet i kompleksów. Pomagam odzyskać świadomość żywieniową i ułatwiać podejmowanie decyzji żywieniowych.⠀

STRONA INTERNETOWA:



OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Za Słodko!

65,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024