Serki homogenizowane – jak wybrać najlepszy?

Autor: Redakcja Czytamy Etykiety Udostepnij artykuł:
Serki homogenizowane kojarzone są jako zdrowy pomysł na śniadanie albo drugie śniadanie. Na dodatek mają puszystą konsystencję i dzieci je uwielbiają. Jednak czy warto jeść serki homogenizowane? Jak one powstają? I czy naprawdę są zdrowe?

Kilka słów o serkach homogenizowanych

Serki homogenizowane produkowane są z masy twarogowej, poprzez proces homogenizacji, czyli wytwarzanie jednolitej trwałej mieszaniny z dwóch lub więcej składników nie mieszających się ze sobą w warunkach normalnych. Homogenizacja ma na celu nadanie mleku i jego produktom lepszej stabilności oraz podwyższenie jego cech smakowych i przyswajalności przez organizm. Są źródłem łatwo przyswajalnego wapnia, białka oraz witamin: A, B1 , B2 , D, E, K.

A jak pasteryzacja i homogenizacja wpływają na zawartość cholesterolu w serkach? Badania wykazały, że pasteryzacja zwiększa zawartość cholesterolu w mleku, a w serkach zmniejsza jego poziom. Natomiast proces homogenizacji wpływa na zmniejszenie poziomu cholesterolu zarówno w mleku, jak i w serach. To tylko taka ciekawostka :)

Skład serka homogenizowanego

Tytuł grafik porusza problem czy jest to serek waniliowy czy o smaku waniliowym. Jak widzicie na grafikach, sklepowe serki rzadko zawierają dodatek laski wanilii. I jeśli ją zawierają to i tak na liście składników pojawia się dodatkowo aromat. Według mnie najlepszym rozwiązaniem będzie domowy serek waniliowy. I pamiętajcie, że zamiast serka homogenizowanego można użyć zwykłego serka takiego jak Bieluch. Jeśli macie ochotę na prawdziwy serek waniliowy to musicie zrobić go sami. Potrzebny Wam będzie prawdziwy cukier waniliowy albo laska wanilii plus zdrowy zamiennik cukru (albo można pominąć substancję słodzącą). I oczywiście serek naturalny, który nie zawiera dodatku cukru ani aromatów.

Jeśli jednak czasami macie ochotę na sklepowy serek waniliowy/o smaku waniliowym to wybierzcie taki z uśmiechniętą buźką. Skład idealny to ser twarogowy, cukier i laska wanilii. Jednak ciężko o taki skład, zwłaszcza o laskę wanilii. Dlatego pozytywna ocena przyznana została również serkom zawierającym aromat waniliowy.

Kupować czy nie?

Wybór naprawdę jest ogromny, dlatego kupujcie serki z dobrym składem. Pamiętajcie, że serki homogenizowane waniliowe/o smaku waniliowym zawierają sporo cukru. Z tego względu nie są najlepszym rozwiązaniem na codzienne śniadanie albo drugie śniadanie. Uważam, że czasami można pozwolić sobie na taki produkt, ale lepiej na co dzień wybierać naturalny nabiał. Podczas zakupów zwracajcie uwagę nie tylko na skład, ale również na wartość odżywczą. Spróbujcie kupować serki naturalne, niekoniecznie homogenizowane, jak np. Bieluch. Są one o wiele lepszym wyborem niż smakowy nabiał.

P. S. Jeśli znacie inne z dobrym składem to podzielcie się informacją w komentarzu.

Komentarze

Basia

Się zgadzam, te dwa serki bez wyrzutów sumienia kupuję i daję swojej córce, chętnie je wcina.. a do nich dorzuciłabym jogser chociaż ma skrobię kukurydzianą.

Basia

Się zgadzam, te dwa serki bez wyrzutów sumienia kupuję i daję swojej córce, chętnie je wcina.. a do nich dorzuciłabym jogser chociaż ma skrobię kukurydzianą.

Monika

Serek piatnicy ma prosty skład i z tego co pamietam mniej cukru niż tolmlecz

Dodaj komentarz