Moduł tworzenia i zarządzania listami zakupowymi jest dostępny
tylko w naszej aplikacji. Zachęcamy do jej odwiedzenia.
Zespół Czytamy Etykiety
Dobierając garderobę na lato przede wszystkim należy zapewnić naszej skórze przepływ powietrza. Najlepiej sprawdzą się naturalne materiały o luźnych, przewiewnych splotach. To właśnie w nich pocimy się najmniej. Warto jednak zwrócić uwagę, że tego typu materiały często nie zapewnią silnej ochrony przed promieniowaniem UV – przy długiej ekspozycji na silne słońce warto zabezpieczyć się także kremem z filtrem.
Tkaniny i dzianiny na lato
W lecie w sklepach króluje len! Nie bez powodu - jest odporny na wysokie temperatury, oddycha i szybko schnie. Sprawdzi się też klasyczna bawełna czy ostatnio modne konopie, które dodatkowo wykazują właściowości chroniące przed szkodliwym promieniowaniem UV. Wbrew pozorom świetnym materiałem na lato jest także wełna. Jej właściwości termoregulacyjne sprawdzą się nie tylko podczas mrozów, ale także w upale. Wełna także absorbuje promienie UV.
Efektowną, ale ryzykowną alternatywą może być przyjazny alergikom jedwab - jednak lepiej dobierać luźniejsze kroje. Jedwab może nieprzyjemnie kleić się do skóry i z łatwością widać na nim wilgotne plamy. Jest też wrażliwy na słońce - może blaknąć lub żółknąć.
Kolejną opcją na lato są materiały sztuczne (nie mylić z syntetycznymi!) takie jak wiskoza, cupro czy lyocell. Świetnie absorbują wilgoć i zapewniają cyrkulację powietrza.
Jakie materiały wybrać w lecie?
Zwracajcie uwagę na mieszane składy - kilka procent poliestru w bawełnianej koszulce może nie być wyczuwalne w użytkowaniu, ale większe proporcje niwelują pozytywne właściwości wymienionych surowców.
Jeśli chodzi o syntetyki – wybierajcie tylko te funkcjonalne, o technologii stosowanej w odzieży sportowej.
Podsumowując, w jakich ubraniach spocimy się najmniej latem?
A w czym pocimy się najbardziej?
Pewnie słyszałyście, że poliester poliestrowi nierówny. W tym przypadku to jak najbardziej prawda. Kolorowe sukienki z włókien syntetycznych i akrylowe sweterki to jak owijanie się w plastikowy worek. Zgrzejemy się, pot będzie spływał nam po plecach, a materiał przylepi się do skóry.
Inaczej zachowuje się poliester funkcyjny w odzieży sportowej - surowiec pozostaje ten sam, ale jego struktura i splot materiału przystosowany jest tak by odprowadzać pot. To właśnie kanalikowa budowa włókien i specjalne wykończenie funkcyjne (chemiczna obróbka) sprawia, że taki poliester zmienia swoją charakterystykę.
Jakich materiałów unikać w lecie?
Naturalne włókna też mogą okazać się zbyt ciepłe jeśli mają gęsty splot - pomyślcie tylko o jeansach. Nawet 100% denim bawełniany z trudnością przepuści powietrze w lecie, no i długo schnie. Podobnie będzie ze skórą naturalną - oczywiście zachowa się lepiej niż skaj, ale w słońcu będzie nam trudno wytrzymać.
Ostatni punkt - nie zapomnijcie zwracać uwagi na podszewki. Nic nam z lnianego garnituru, jeśli jest podszyty poliestrem. Sprawdźcie zatem nie tylko skład wyeksponowanego materiału zewnętrznego, ale także elementów ubrania niewidocznych na pierwszy rzut oka.
W jakich materiałach pocimy się najbardziej?
Na koniec - jeśli chcecie się upewnić, że chemikalia stosowane w obróbce Waszych ubrań są bezpieczne i nie podrażnią Waszej skóry w lecie - sprawdzajcie certyfikaty, wybierajcie ubrania z drugiej ręki (wielokrotnie prane) i zawsze pierzcie rzeczy przed pierwszym założeniem, szczególnie jeśli jest gorąco i wychodzicie na mocne słońce!
Brak komentarzy pod tym artykułem
Dodaj komentarz