czytamyedtykiety.pl żywność

Nutella na dzień dobry? My mówimy: żegnaj!

Dodano: 28 Września 2016 Przez: Kamila Kweczke
kategoria: Porównanie produktów, Przepisy

Mleko, orzechy ma, Nutella! Energia na cały poranek! Na dzień dobry! Każdy słyszał te slogany w reklamach telewizyjnych. Wmawiają nam, że czekoladowy krem jest idealnym początkiem dnia. Jednak czy warto ufać reklamom?


Klucz do zdrowego odżywiania? Unikaj tego, co reklamują!

Rzeczywiście w większości przypadków sprawdza się powyższe stwierdzenie. Niestety Nutella została pokochana przez miliony osób i to nie tylko w Polsce. Doczekała się ona wielu „podróbek”. Wielu producentów stworzyło jej imitacje, mniej lub bardziej udane. Podstawą każdej z nich jest cukier i olej. Myśleliście, że kakao i orzechy? To byliście w błędzie! Ilość cukrów jest bardzo wysoka, ponieważ około 50-60%! Natomiast najczęściej dodawanym olejem jest palmowy.

Olej palmowy

Dlaczego nie lubię jak producenci stosują olej palmowy? Nie chodzi mi o jego wpływ na zdrowie. W tym przypadku rozchodzi się o coś całkiem innego. O nagonce na olej palmowy zrobiło się głośno w 2008 roku po emisji przez BBC reportażu „Dying for a biscuit” (czyli: „Umierając za herbatnika”), który zwracał uwagę na wycinanie indonezyjskich lasów deszczowych, głównie pod uprawę oleju palmowego. Niesie to za sobą wiele konsekwencji, takich jak postępująca zmiana klimatu (Indonezja stała się po Chinach i USA, trzecim emitentem dwutlenku węgla na świecie), nasilenie konfliktów wśród lokalnych społeczności o ziemię i prawa własności, a także grozi wyginięciem wielu zagrożonych gatunków, w  tym występujących tylko na tym obszarze orangutanów. Nic dziwnego, że ta sytuacja budzi obawy wśród wielu międzynarodowych organizacji proekologicznych oraz społeczeństwa. Aby uchronić orangutany przed wyginięciem plantacje oleju palmowego powinny rozwijać się w sposób zrównoważony: należy zwiększać ich wydajność, a nie obszar. Niektóre źródła podają, że zagrożenia dla różnorodności gatunkowej nie muszą być związane z uprawami palm olejowych (powierzchnia upraw w Malezji zajmuje tylko 20% kraju, natomiast w Indonezji co najmniej 25% powierzchni kraju zajmują chronione lasy deszczowe). Jednak problem jest realny, inaczej nie byłoby tak głośno na ten temat. Z resztą sami spójrzcie na grafikę  prawie wszystkie kremy czekoladowe zawierają olej palmowy…

Cukier

Pisałam o nim wielokrotnie i o tym, że w nadmiarze szkodzi naszemu zdrowiu. Przypomnienie przydatnych artykułów: klik, klik.

Co zamiast Nutelli?

Oczywiście zaproponuję masła orzechowe, które w 100% składają się z orzechów. Wybór jest naprawdę ogromny i są one przepyszne. Pełny, orzechowy smak to jak dla mnie strzał w dziesiątkę! Dlatego polecam je każdemu 🙂 A jeśli szukacie czekoladowych kremów to polecam te, które nie zawierają zbędnych dodatków jakimi są cukier, olej palmowy, emulgatory. W powyższej grafice znajdziecie mój numer jeden, czyli Masło orzechowe czekoladowe NaturAvena. Bez zbędnych składników i na dodatek cena nie jest wygórowana. Jedyny minus to oczywiście dostępność.

Domowa „Nutella”

Wymagającym polecam domową produkcję masła orzechowo-kakaowego. Poniżej znajdziecie przepis naszej czytelniczki. Jeśli macie ochotę na typową „Nutellę” to zróbcie krem na bazie orzechów laskowych. Możecie modyfikować poniższy przepis – ogranicza Was tylko wyobraźnia (i brak odpowiedniego sprzętu, który dobrze zmiksuje orzechy na masełko)!

kremo orzechowo czekoladowy

Przypominamy Wam też nasz przepis na domową Nutellę z daktyli:

O Autorze

Jestem absolwentką Wydziału Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie ze specjalizacją Żywienie Człowieka z Dietetyką. Na co dzień czytam dla Was etykiety, a w wolnej chwili stawiam na kryminały :) Gdy tylko mam czas uciekam w góry, gdzie "ładuję swoje baterie".

KOMENTARZE
X

Wyszukaj swój produkt: