SZAMPONY „NA NIE”!
1. Pantene, Expert, szampon do włosów, intensywnie nawilżający (29,99 zł)
Składniki: Aqua, Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Glycol Distearate, Sodium Citrate, Cocamide MEA, Sodium Xylenesulfonate, Dimethicone, Parfum, Citric Acid, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Sodium Benzoate, Sodium Chloride, Glycerin, Tetrasodium EDTA, Polyquaternium-76, Hexyl Cinnamal, Benzyl Salicylate, Panthenol, Panthenyl Ethyl Ether, Linalool, Lysine HCl, Limonene, Methyl Tyrosinate HCl, Magnesium Nitrate, Histidine, CI 19140, CI 17200, Methylchloroisothiazolinone, Magnesium Chloride, Methylisothiazolinone, CI 42090
Szampon zawiera silne detergenty (SLS,SLES), które mogą powodować zaburzenia przepuszczalności bariery naskórkowej. Dalej w składzie szamponu zadbano o to, by miał perłowy połysk (Glycol Distearate) i trwałość. Mamy tu jeszcze tzw. suchy emolient (Dimethicone), który ogranicza ucieczkę wody z naskórka. Potem są już konserwanty. Warto też spojrzeć, na jak bardzo dalekim miejscu w składzie są np. gliceryna i pantenol. Raczej w ilościach śladowych. Tak naprawdę ze składu nie wynika, co w tym kosmetyku ma intensywnie nawilżać skórę głowy, czy chociażby włosy.
2. Pantene Pro-V, szampon do włosów, odnowa nawilżenia (10,99 zł)
Składniki: Aqua, Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Sodium Chloride, Glycol Distearate, Cocamide MEA, Sodium Citrate, Sodium Xylenesulfonate, Dimethicone, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Parfum, Sodium Benzoate, Citric Acid, Glycerin, Tetrasodium EDTA, Trisodium Ethylenediamine Disuccinate, Linalool, Hexyl Cinnamal, Panthenol, Panthenyl Ethyl Ether, Magnesium Nitrate, Methylchloroisothiazolinone, Magnesium Chloride, Methylisothiazolinone.
Szampon zawiera SLS i SLES, a więc może przy dłuższym stosowaniu działać drażniąco na skórę, która i tak wymaga nawilżenia. Dalej mamy składnik pomocniczy, który wspomaga tworzenie się żelu, a następnie czynnik zagęszczający, który nadaje preparatowi perłowy połysk (Glycol Distearate) i substancję myjącą, która poprawia konsystencję preparatu (Cocamide MEA). Na uwagę zasługuje jedynie Dimethicone, który ogranicza ucieczkę wody z naskórka i kondycjonuje włosy. Ostatnia substancja, która nie występuje w szamponie w ilościach śladowych to Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride. Tworzy na włosach ochronną powłokę, ma właściwości odżywcze, wygładza, wzmacnia włosy, ułatwia ich rozczesywanie. Cóż z tego, że w składzie możemy doczytać się też gliceryny i pantenolu, skoro występują one w ilościach śladowych i będą miały niewielki wpływ na skórę głowy. Producent zadbał więc w tym kosmetyku najbardziej o jego konsystencję, właściwości myjące i kondycjonujące włosy. Niewiele przejmując się przesuszoną skórą klienta, która podobnie jak włosy wymaga nawilżenia.
SZAMPONY NA „TAK”!
1. Emolium Szampon nawilżający (ok. 23 zł)
Składniki: Aqua, Disodium laureth sulfosuccinate, Decyl glucoside, Cocamidopropyl betaine, Panthenol, Peg-75 shea butter, Sucrose cocoate, Gluconolactone, Betaine, Butylene glycol, Tephrosia purpurea seed extract, Peg-150 pentaerythityl tetrastearate, Peg-6 caprylic/capric glycerides, Wheat amino acids, Urea, Diglycerin, Sodium pca, Hydrolyzed wheat protein, Sorbitol, Lysine, Allantoin, Lactic acid, Polyquaterium-7, Sodium benzoate, Phenoxyethanol, Disodium adta, Parfum
Szampon bez silnych detergentów. Betainy to dość łagodne czynniki myjące. Wysoko w składzie jest pantenol, bardzo zalecany, bo ma działanie przeciwzapalne, łagodzące podrażnienia oraz regenerujące zwłaszcza w przypadku skóry suchej, wrażliwej i podrażnionej. Kosmetyk ma też substancje pomagające zachować wilgotność skóry (bardzo dobrze tolerowany i zalecany butylene glycol). Aminokwasy z pszenicy i sorbitol działają nawilżająco, a alantoina regenerująco i odbudowująco na komórki. Po tym szamponie mogą być trudności z rozczesaniem włosów. Wskazane jest użycie odżywki. Jednak trzeba pamiętać, że jest on zalecany dla osób o bardzo przesuszonej, podrażnionej, problematycznej skórze głowy i wtedy pomaga.
2. Alterra, szampon nawilżający do włosów suchych i zniszczonych Bio owoc granatu i bio aloes ( cena: 9,99 zł)
Składniki: Aqua, Lauryl Glucoside, Sodium Coco-Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Glycerin, Lauroyl Sarcosine, Punica Granatum Fruit Extract*, Aloe Barbadensis Leaf Juice*, Acacia Fernesiana Flower Extract*, Hydroxypropyl Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Alcohol, Parfum**, Linalool**, Limonene**, Geraniol**, Citronellol**, Citral.
*składniki z certyfikowanych upraw ekologicznych.
** pochodzące z naturalnych olejków eterycznych.
Szampon zawiera stosunkowo łagodne czynniki myjące. Gliceryna ułatwia przenikanie innych substancji w głąb skóry i nadal jest jednym z najlepszych środków nawilżających. Dalej mamy w składzie ekstrakty. Ekstrakt z owoców granatu bogaty w taniny wykazuje silne właściwości ściągające, ma zdolność wiązania barwnika z farby użytej do farbowania włosów z keratyną włosa, dzięki czemu włos dłużej zachowuje kolor. Ekstrakt ten wykazuje wysoką aktywność odżywczą, regeneruje uszkodzoną skórę, działa przeciwzapalnie. Ekstrakt z aloesu świetnie utrzymuje wilgotność skóry, działa łagodząco, pobudza regenerację naskórka, wykazuje też działanie bakteriobójcze. Ekstrakt z kwiatów akacji farnezyjskiej bardzo dobrze działa na suchą skórę. Producent deklaruje, że substancje zapachowe użyte z szamponie pochodzą z naturalnych olejków eterycznych. Szampon dobry do codziennego stosowania, nie powinien podrażniać skóry.
Osobom z problemem łupieżu suchego i kosmetycznego. Łupież suchy objawia się suchymi, szarobiałymi łuskami, osypującymi się podczas czesania. Włosy z reguły nie wypadają w nadmiarze, ale może się zdarzyć, że są łamliwe i suche. Łupież kosmetyczny może się pojawić, gdy stosujemy nieodpowiednio dobrany do skóry głowy szampon czy kosmetyk do stylizacji włosów, stosujemy zbyt wysoką temperaturę suszenia albo farbujemy włosy. W takich sytuacjach, po oczyszczeniu skóry, warto zamiast szamponu przeciwłupieżowego zastosować nawilżanie. W wielu przypadkach taka kuracja okazuje się bardzo pomocna.
Osobom z atopowym zapaleniem skóry jako uzupełnienie leczenia dermatologicznego
Osobom, które intensywnie korzystały z uroków lata. Po okresie dłuższego przebywania na słońcu skóra staje się przesuszona i potrzebuje nawilżenia.
Osobom, które cieszą się zdrową skórą. Warto podtrzymywać ten stan za pomocą szamponów nawilżających.
Dobrze jest poczytać skład. Drażniących środków myjących lepiej unikać. SLS i SLES mogą wysuszać skórę. W zaburzeniach przepuszczalności bariery naskórkowej powodowanej właśnie przez silne detergenty upatruje się często przyczyn łupieżu. Nie warto zatem kupować szamponu nawilżającego, który przede wszystkim składa się ze środków myjących i substancji kondycjonujących włosy. Jeśli składniki aktywne znajdują się na końcu składu, to występują w śladowych ilościach, a ich działanie jest czysto marketingowe.
Oto substancje, na które warto zwrócić uwagę, kupując szampon nawilżający:
Algi – ekstrakty z alg wiążą wilgoć i napinają skórę
Aloes (Aloe Barbadensis Leaf Juice) – działa wybitnie nawilżająco i łagodząco na skórę głowy, bardzo polecany
Ekstrakt z siemienia lnianego (Linum Usitatissimum Seed Extract) – działa kojąco i nawilżająco
Gliceryna (Glycerin) – środek nawilżający, czynnik wiążący wodę
Kwas mlekowy (Lactic Acid) – obniża pH skóry, utrzymuje właściwe jej nawilżenie, normalizuje proces złuszczania się warstwy rogowej skóry
Olejek jojoba (jojoba oil) – doskonale pielęgnuje skórę i bardzo dobrze się wchłania
Panthenol – regeneruje wysuszoną skórę
Propylene glycol – czynnik nawilżający dobrze tolerowany przez skórę
Proteiny jedwabiu (Hydrolyzet Silk) – działają nawilżająco na skórę
Proteiny pszenicy (Hydrolyzet Wheat Protein) – działają regenerująco na suchą skórę dzięki witaminom B, A i E
Sorbotol – czynnik nawilżający, bardzo dobrze tolerowany przez skórę.
Zwracacie uwagę na składy używanych kosmetyków? Jak widać w powyższym zestawieniu – droższe nie zawsze znaczy lepsze!