Skip to main content

Pasztety wegetariańskie – porównanie

2019-11-12

Porównanie produktów

Autor: Agnieszka W.

Przeanalizowałyśmy Wasze prośby dotyczące zestawień produktów – prosiliście nas m.in. o analizy produktów wegańskich i wegetariańskich. Przygotowałyśmy więc dla Was zestawienie wage pasztetów – jakie wybierać?  Na początku chciałabym zaznaczyć, zanim pojawią się komentarze “taki pasztet to nie pasztet, jak pasztet to tylko zwierzęcy” – nie do końca. Rzeczywiście, przepisy Unii Europejskiej od jakiegoś czau […]

Przeanalizowałyśmy Wasze prośby dotyczące zestawień produktów – prosiliście nas m.in. o analizy produktów wegańskich i wegetariańskich. Przygotowałyśmy więc dla Was zestawienie wage pasztetów – jakie wybierać? 


Na początku chciałabym zaznaczyć, zanim pojawią się komentarze “taki pasztet to nie pasztet, jak pasztet to tylko zwierzęcy” – nie do końca. Rzeczywiście, przepisy Unii Europejskiej od jakiegoś czau mówią o tym, że nazwy produktów pochodzenia mlecznego (typu śmietana, ser, masło, mleko) mogą być używane tylko w przypadku produktów pochodzenia zwierzęcego – dlatego też np. masło orzechowe powinno stać się np. “kremem orzechowym” (choć są produkty, które jeszcze nie mają niezmienione te nazwy). Natomiast “pasztet”, “burger” to już wyroby garmażeryjne powstające z mięsa (choć jakby tak poczytać składy, tego mięsa tam często jak na lekarstwo) – jednak tutaj Unia nie zabrania określania produktu roślinnego nazwą “pasztet”. Także można powiedzieć, że nazwa ta – ku niezadowoleniu wielu “mięsożerców” – może odnosić się także do produktu roślinnego 🙂

W zestawieniu znalazły się wegetariańskie pasztety powstające na bazie różnych warzyw – np. z ciecierzycy, soi, marchwi, a także mieszane. Był też np. pasztet z konopii siewnej czy słonecznika. To pokazuje, że możliwości jeśli chodzi o stworzenie takiego pasztetu jest dużo (można go zrobić także samemu w domu). Trzeba tylko zawsze zwrcać uwagę na to, jak czujecie się po zjedzeniu. Nie każdemu służą rośliny strączkowe, które choć są super źródłem roślinnego białka, mogą u części osób powodować dolegliwości trawienne – także zawsze słuchajcie swojego organizmu i wybierajcie to, co mu służy. Natomiast są wege-pasztety bez dodatku strączków i one są super opcją.

Wątpliwości dotyczą szczególnie soi – zawiera ona dużo fitoestrogenów, które mogą korzystnie działać u kobiet w okresie menopauzy i po niej (przkształcając się w estrogeny, damskie hormony), ale w okresie dzieciństwa, dorastania i przed menopauzą (przy zdrowej gospodarce hormonalnej), mogą powodować zaburzenia hormnalne. Podobnie u chłopców i mężczyzn – u których estrogeny powinny być na niskim poziomie – soja może wpływać na zwiększenie ich ilości. Produkty sojowe mogą negatywnie wpływać na tarczycę, a do jej uprawy używa się sporo chemicznych preparatów.

Jeśli chodzi o oceny, jakie przyznałyśmy – tam, gdzie pojawiły się sztuczne aromaty dałyśmy oceny neutralne. Zwracałyśmy też uwagę na to, czy na pierwszym miejscu w składzie są warzywa czy woda (woda na początku składu zaniżała naszą ocenę).


AUTOR

Agnieszka W.

Agnieszka - magister inżynier technologii żywności i żywienia człowieka. Miłośniczka masła orzechowego, wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania, ciekawostek dietetycznych i "strażniczka" sklepowych etykiet - zawsze wie, co w trawie piszczy i żaden produkt nie ma przed nią tajemnic :)



OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Promocja

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł34,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Za Słodko!

65,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024